Banánová slupka jako skvělý pomocník pro všechny nadšené zahradníky

Možná ho máte doma v misce, možná jste ho dokonce právě snědli. O čem je řeč? O banánu. Toto exotické ovoce nevšedního tvaru a krásně žluté barvy je nejen velmi zdravé a chutné, ale má i další překvapivé použití. To souvisí s jeho slupkou, která plod chrání před nejrůznějšími parazity a nečistotami. Většina z nás poté, co banán oloupeme, slupku vyhodí. To je ale škoda. Ukrývá se v ní totiž mnoho látek, které ocení především vaše rostliny.

Mšice nebudou mít šanci

Slupkou od banánu můžete prospět jak rostlinám pokojovým, které máte doma, tak těm na zahrádce. Stačí jen vědět, jak s banánovou slupkou naložit. Jedním z nepříjemných parazitů, který rostliny na zahrádce, na balkoně i terase velmi často napadá, jsou mšice. Bojovat se s nimi dá samozřejmě nejrůznějšími prostředky, které zakoupíte v zahradnictví. Proč ale používat chemii, když stejně dobře si se mšicemi poradí právě banánová slupka! Její použití je velmi snadné. Stačí ji nakrájet na malé kousky a ty položit na hlínu. Mšice odpudí pach, který slupka uvolňuje. Navíc rostlinám prospějete současně ještě dalším způsobem. Z rozkládající se banánové slupky se do půdy následně uvolní cenné živiny a minerály.

Účinné přírodní hnojivo

S tím souvisí použití banánové slupky namísto hnojiva. Například při sázení či přesazování rozmanitých rostlin stačí do půdy pod rostlinu opět přidat několik kousků banánové slupky. Látky, které se následně ze slupky uvolní, budou rostlinu stimulovat k růstu i květu. V neposlední řadě lze banánovou slupku využít k přípravě speciálního roztoku na zalévání. V tomto případě stačí čerstvou slupku jednoduše namočit na jeden den do sklenice s vodou a poté vzniklý roztok zředit s vodou v poměru jedna ku pěti. Všeobecně známé je využívání této zálivky především při pěstování orchidejí. Chcete-li listům pokojových rostlin poskytnout speciální kúru, otřete je vnitřní částí banánové slupky. Nejenže tak snadno odstraníte prach, ale částečky ulpěné na listech jim dodají ihned mnoho prospěšných látek.

Zdroj: plantcaretoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu