Barvy v ložnici jsou důležitější, než si myslíte!

O vlivu barev na lidský mozek bylo napsáno už mnoho. To, jakými barvami jsme v našem běžném životě obklopeni, má totiž velký vliv na naši psychiku a náladu. Existují tak nejrůznější studie, které se zaměřují na to, v jakých barvách se tak vyplatí zařídit si jednotlivé místnosti. Jiné barvy se totiž hodí pro obývací pokoj, jiné pro pracovnu a jiné pro ložnici.

Pastelové barvy pro menší prostory

Ložnice je pro většinu z nás místem, kam si chodíme odpočinout po náročném dni. K tomu, aby se nám dobře usínalo, a po odpočinku jsme se cítili nabití energií, nám mohou účinně napomoci barvy, ve kterých si naši ložnici zařídíme. Zároveň samozřejmě chceme, aby ložnice působila útulně a elegantně. Při výběru barev se tak vyplatí vzít do úvahy i velikost místnosti. Pokud například bydlíte v menším bytě, je vhodnější zvolit pastelové barvy, které mají schopnost prostory jakoby opticky zvětšit. Z pastelových barev jsou oblíbené různé jemné odstíny fialové, růžové či béžové. Pokud toužíte po jasnějších barvách, v menších ložnicích je vhodné použít je pouze na jednu či dvě stěny a ostatní ponechat bílé.

zdroj: pixabay.com

Modrá barva uklidňuje a uspává

Velmi oblíbené jsou v současných moderních ložnicích nejrůznější neutrální přírodní tóny, jako jsou rozmanité odstíny béžové, šedé či bílé. Ty se pak dají snadno kombinovat s jednou výraznější barvou. Ať už stěny či nábytku. Velmi populární je již mnoho let použití modré barvy. Modrá barva totiž působí na naše tělo uklidňujícím dojmem, mnoho z nás ji má spojenou například s mořem či letní oblohou. Tato barva tak napomůže rychlejšímu naladění našeho organismu ke spánku.

zdroj: pixabay.com

Zelenou proti stresu a žlutá pro dobrou náladu

Podobně uklidňující vliv má na náš organismus také barva zelená, zejména její světlejší odstíny. V porovnání s ostatními barvami zelená vyniká schopností zbavit naše tělo duševní únavy a stresu. Poslední ne tak častou ale velmi doporučovanou barvou pro ložnici jsou rozmanité odstíny žluté. Když se ráno probudíte ve žluté ložnici, budete se cítit optimističtěji a pozitivněji. Žlutá barva totiž evokuje slunce a léto.

Zdroj: thespruce.com, homedesignlover.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu