Bazény a zase bazény. Nepřeberná nabídka a jak z ní vybrat ten pravý?

Nabídka bazénů je v současné době opravdu veliká a uspokojí nejrůznější požadavky, které lidé na bazén mají. Nadzemní bazény mohou vyhovovat tím, že je lze přesouvat, bazény zapuštěné jsou luxusnější a větší, ale také dražší.

Nejkratší cesta ke koupání

Nejkratší a nejsnazší možností, jak se vykoupat, představují samonosné nafukovací bazény. Instalace je opravdu jednoduchá – na podložku chránící dno rozložíte bazén, nafouknete obvodový prstenec a napustíte vodou. A to je vše!

Nejžádanější bazény

Již dlouhodobě jsou nejžádanější foliové bazény s plechovým tělem a folií uvnitř. Lze je zprovoznit za 1 den a jsou poměrně levné, od 6.000 Kč. Jsou trvanlivější a můžete je zapustit částečně nebo i plně do terénu, včetně svahu. Na rozdíl od nafukovacího bazénu je tento nepřenosný a musí zůstat na jednom místě. Trendem v současnosti jsou folie s různými dekory, například napodobující zvlněnou hladinu či obkladačky. Nověji se také dělají úpravy venkovního pláště, aby vypadal jako obložený dřevem nebo kameny.

Luxusní koupání

Do vyšších řad bazénů spadají plechové foliové s lepším provedením pro zapuštění. Ve srovnání s nadzemními kousky mají pevnější a odolnější konstrukci i folii. Můžete je pořídit od 20.000 Kč, a to včetně příslušenství, dopravy a montáže.

Mezi top v oblasti luxusních bazénů patří ty stavebnicové a design-kompozitní. Stavějí se z panelů ze speciálního materiálu s velkou pevností. Tvar lze uzpůsobit na míru, a tak mají bazény širokou škálu tvarů i cen. Skvělé je, že si můžete nechat vyrobit víceúrovňové dno, kdy na jedné straně bude mělčina a na straně druhé třeba místo pro skákání do vody. Tyto bazény jsou vhodné i k instalaci do interiéru a na špatně přístupná místa.

Plast nebo sklolaminát?

Zapuštěné plastové bazény mohou mít libovolný tvar a zapouštějí se do zděné nebo vybetonované jámy. Polypropylen, ze kterého jsou vyráběny, ale nemá moc dlouhou životnost, může se začít vlnit či praskat. Na trhu seženete i odolnější varianty. Většinou se používají takzvané „skimmerové“ typy, kde je výška hladiny asi 10 centimetrů pod celkovou výškou bazénu. Dá se pořídit i „přelivový“ bazén, u nějž sahá hladina vody až po okraj bazénu. Ceny včetně příslušenství a montáže jsou okolo 70.000 Kč za sadu.

Sklolaminátové bazény jsou vyrobeny z jednoho kusu beze spár. Tyto zapuštěné bazény mají větší odolnost a cenu v řádu desítek tisíc korun. Problém může vzniknout při takzvané osmóze, kdy se na povrchu materiálu začnou vytvářet puchýřky, které posléze praskají. Alternativa už ale existuje – používá se materiál složený z více vrstev.

Užijte si svou soukromou koupačku na jedničku!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu