Bílé kočky: Čím jsou tak výjimečné a co od nich očekávat?

Ačkoli každá kočka má svou jedinečnou krásu i mystiku, bílé kočky mají hned několik specifik, která souvisejí se sněhově bílou barvou jejich srsti. Na rozdíl od černých koček, které jsou ve většině kultur spojovány se smůlou a neštěstím, zcela bílé kočky v mnoha kulturách symbolizují štěstí a bohatství. Pojďme se o nich dozvědět několik zajímavostí.

Mnoho plemen koček může mít zcela bílou srst

Bílá barva srsti není u koček vázána na konkrétní plemeno, bílé kočky nejsou ani specifickým plemenem. Čistě bílou srst může mít mnoho různých plemen, a to jak dlouhosrstých, tak krátkosrstých. Co je příčinou bílé srsti? Pokud má kočka dominantní gen W, skryje všechny ostatní geny pro barvu a vzor srsti v genetické výbavě kočky, což vede ke sněhově bílé srsti. Mezi jednobarevnými kočkami je však čistě bílá barva srsti jednou z nejméně obvyklých.

Bílé kočky mohou mít jedinečnou barvu očí

Věděli jste, že barva kočičích očí souvisí s produkcí melaninu v těle? Vzhledem k této skutečnosti mají bílé nebo světle zbarvené kočky často světlé oči. Mnohé bílé kočky mají nádherné modré oči, nebo dokonce oči dvou různých barev. Výjimkou nejsou ani oči zelené, žluté nebo oranžové.

Mnoho bílých koček je hluchých

Stejné genetické faktory, které bílým kočkám propůjčují sněhovou srst a jedinečné barvy očí, mohou u mnoha kočiček bohužel způsobit i úplnou nebo částečnou hluchotu. Genetika spojená s bílou srstí totiž souvisí také s hluchotou, zvláště pravděpodobné je to u bílých koček s modrýma očima. U bílých koček s jedním modrým okem a jedním okem jiné barvy není neobvyklé, že ucho na „modré straně“ neslyší, zatímco ucho na druhé straně slyší normálně.

Pokud je vaše kočka částečně nebo úplně hluchá, musíte přijmout několik opatření, abyste ji ochránili. Dávejte pozor, abyste ji nevyplašili, a ke komunikaci používejte spíše vizuální signály než slova. Částečně hluchou nebo zcela hluchou kočku je také nejlepší chovat uvnitř, může mít problém vyhnout se nebezpečí nebo se chránit před potenciálními predátory.

Bílé kočky nejsou albíni

Bílá srst a albinismus nejsou totéž. Bílé kočky mají jednoduše zakódovaný gen pro bílou srst, zatímco albinismus je genetický stav, který vede k úplnému nedostatku barevného pigmentu v kůži, srsti a očích.

Nejjednodušší způsob, jak určit, zda je kočka albín, je podívat se na její oči. Jak již bylo uvedeno, bílé kočky mohou mít širokou škálu barev očí. Kočky albíni však mají často oči velmi bledě modré, růžové nebo červené.

Modrooká bílá kočka.
zdroj: unsplash.com

Bílé kočky jsou náchylnější k rakovině kůže

Stejně jako lidé jsou i kočky se světlou nebo bílou srstí vystaveny zvýšenému riziku spálení od slunce, zejména na uších, očních víčkách a nose. Protože jsou bílé kočky náchylnější ke spálení, je u nich také vyšší riziko vzniku spinocelulárního karcinomu nebo jiných forem rakoviny kůže.

Bílé perské kočky

Všechny bílé kočky jsou nádherné a vypadají čistě a roztomile. Nejnápadnější a nejvíc oblíbené jsou bílé perské kočky. Jejich dlouhá hedvábná srst a výrazné oči vypadají kouzelně. Není divu, že často zdobí kalendáře s kočičí tematikou i etikety krmiv pro domácí mazlíčky. Pokud máte doma „bílou peršanku“, víte, že pravidelná péče je klíčová. V opačném případě budete mít v rukou spíše „ušmudlaný a zamotaný nepořádek“ než krásnou kočičku.

Bílé kočky jsou vnímány jako plaché

Přestože každá kočka má jedinečnou osobnost, lidé často rádi zobecňují různé barvy koček a jejich povahové typy. Pokud jde o bílé kočky, mnozí tvrdí, že jsou plašší než jejich barevní příbuzní. Neexistuje však žádný jednoznačný důkaz, že barva srsti hraje roli v osobnosti nebo způsobech kočky.

Zdroj: catastic.pet, thehappycatsite.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu