Bydlení jako na zámku

Někteří lidé jsou natolik uchváceni bydlením na zámku, respektive v zámecké atmosféře, že si tento styl přenesou i domů. Svůj vlastní zámecký interiér si opravdu doma může vytvořit každý a rozhodně se nemusíte bát, že se tak ochudíte o moderní materiály a technologie.

Kam a jak?

Pokud zařizujete prázdný byt, je to ideální startovní pozice. A je-li váš byt v historické zástavbě s vysokými stropy a okny, nemůžete si přát víc.

Zámecký styl v sobě, pro někoho asi překvapivě, má mnoho jednoduchosti, takže vám zůstane dost volného a vzdušného prostoru. Váš byt se navíc bude pyšnit opravdovou známkou luxusu.

Doba přeje spojování různých stylů, a to daleko do minulosti. Zareagovali na to i designéři, kteří si všimli, že někdo zkrátka nechce moderní jednoduché linie, ale dává přednost ornamentálním kusům nábytku, které jsou s liniemi zaoblenými a velkolepými. Spojit takový nábytek s čistě moderními kusy je pak velmi snadné.

Jaký styl, takový byt

Jednotlivé interiérové styly se nevyhnuly škatulkování, stejně tak jako všechno ostatní kolem nás. Našemu zámeckému stylu se nejvíce blíží takzvaný „glamour styl“, charakterizovaný luxusem a rafinovanou jednoduchostí. Důraz se klade na nábytek, základ tvoří jednoduché barvy, velmi důležitá jsou jednotlivá provedení – pokud si například pořídíte zámecké židle, určitě je nechte přečalounit barevnou látkou přesně tak, jak to vidíte při prohlídce skutečného zámku. A je jedno, ze kterého je století.

Podlaha

Na pokrytí podlahy se používá mramor nebo jeho napodobeniny, nebo tmavé krytiny z exotických dřevin. Opravdovou „třešničkou na dortu“ je použití hladké betonové podlahy se třpytkami.

Nábytek

Převažuje použití těžkého nábytku z masivu, který svým vzhledem odkazuje na období baroka a rokoka. Samozřejmě není vhodné upravit takto úplně každý kus nábytku či bytových doplňků, i když zejména některé doplňky by na vzhled zámeckých místností odkazovat měly.

Doplňky zámecké i moderní

Ke „glamour“ stylu patří příjemné textilie, sklo a vysoké vázy. Často používaná jsou zrcadla, například ta v ozdobném rámu, nebo čistých moderních linií. Zejména v tomto stylu je místo pro „solitéry“, ať už v podobě některého kusu nábytku či interiérového doplňku, například pro originální čalounění, různé polštáře a sedáky, z kvalitních lesklých a hebkých materiálů.

Ovšem zásadně nejdůležitějším doplňkem je osvětlení, které by mělo být klasické – křišťálový lustr, ve vysokých podhledech s krásně spuštěnými šňůrami třpytících se sklíček.

Pokud si myslíte, že tento styl je opravdu tím pravým pro vás, doporučujeme jednoznačně spolupráci s interiérovým designérem. Velmi snadno se ze „zámku“ může stát přeplácaný, kýčovitý interiér.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu