Bydlení před sametovou revolucí byl svéráz nevkusu nazývaný Husákovo 3 + 1. Dnes ale stoupají na ceně jak byty, tak jejich retro vybavení.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Husákovo 3+1 (zdroj foto: magazin.aktualne.cz)

V 80. letech byly panelákové byty zatracovány, zejména když je v roce 1989 Václav Havel označil za králíkárny. Paneláky se tak staly symbolem nesvobody a ztratily na atraktivitě u všech, kdo v nich nebydleli. Jenže dnes se o „Husákovo 3 + 1“ mluví jako o nejlepším výdobytku socialismu, a i architekti přiznávají, že od revoluce nikdo nic lepšího nevymyslel. Pravdou je, že tehdy panelové domy navrhovaly ty nejlepší mozky v oboru architektury a stavebního inženýrství.


Byty mají spoustu výhod

Dnes je byt v paneláku opět atraktivní volbou. Domy jsou zateplené a interiér se dá upravit přesně podle představ obyvatelů a potřeb domácnosti. „Máme tady všechno“, říká paní Andrea, čtyřicetiletá lékařka z Prahy. Na sídliště nedá dopustit. „Je tu spousta zeleně i hřišť pro děti.“. Andrea na sídlišti vyrostla, pak se přestěhovala do rodinného domku za Prahou, ale na sídliště se zase vrátila. Ráda vzpomíná na své skvělé dětství právě v Husákovo králíkárně.

Jak se tehdy bydlelo?

„Jako tříčlenná rodina jsme bydleli ve standardním 3 + 1, kde byla kuchyň, obývák a dva pokoje.“ vzpomíná lékařka s úsměvem. Na sídlišti tehdy bylo hodně dětí, to bylo fajn a byt jí připadal útulný, měla vlastní pokojíček vybavený levným nábytkem pro dospělé, v obýváku byla pohovka, dvě křesla a obývací stěna s televizí. Ve vitrínách bylo tehdy typické broušené sklo a suvenýry.

Ústavy pro všechno možné

Pro bytovou kulturu a nábytek byly v tehdejším Československu zřízeny ústavy bytové a oděvní kultury, obchodu a nábytku. A právě tyto instituce měly na starosti vývoj bytového trendu. V 70. letech byl podle Nábytkářského informačního systému populární „nábytek z masivu, s plným soklem, který se bořil do celoplošného koberce“. Původní myšlenka funkcionalismu se nenaplnila, v Domě bytové kultury nebyl dostatek zboží. A tak lidé zaplňovali byty těžkopádným nábytkem a dekoracemi.

Bytový folklor

Kunsthistorička Lada Hubatová-Vacková bydlení tehdejší doby charakterizuje jako nestřídmý svéráz nevkusu, který devalvoval nadčasový interiér bytů 3 + 1. Začala se tématem více zabývat, mluvit s lidmi, shánět dobové předměty a časopisy ze 70. a 80. let. Ze zkoumání bytového designu se zrodila rekonstrukce typické domácnosti. Obytné stěny se zasklenými vitrínami, plné porcelánového nádobí a broušeného skla, háčkované dečky i samorosty, masivní nábytek pouze ve verzi pro dospělé.

Výhodné rekonstrukce

I paní Andrea, zmíněná v úvodu článku, investovala před lety do bydlení v paneláku. Chtěla něco jednoduchého, účelného a za rozumné peníze. Kuchyň a obývák byly dříve zvlášť a vstupovalo se do nich z chodby. Andrea nechala vybourat část stěn a obě místnosti propojila. Také nechala zasklít lodžii. Stěny natřela barevnými odstíny a koupila moderní nábytek. Rekonstrukce se vyplatila, v domě poblíž centra by podobné investice nebyly pro běžného člověka reálné finančně utáhnout.

V současné době je o normalizační byty velký zájem právě proto, že je lze za rozumné peníze skvěle zrekonstruovat. Jejich stavební provedení totiž umožňuje prakticky jakékoli změny. A tak cena Husákových králíkáren roste jak houby po dešti.

Autor: Karel Mareš
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín BydlímeChytře.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​