Bydlete chytře a vařte chytře aneb jak správně hospodařit ve vaší kuchyni

Otázka ekologie, životní stopy a co nejšetrnějšího způsobu života vůči přírodě, je dnes klíčovým fenoménem. Ekologičtější způsob života přitom nemusí být tak náročný a přinášet obrovské změny. Někdy stačí jen popřemýšlet nad detaily, které přinesou úsporu nejen životnímu prostředí, ale i vaší peněžence.

Pozor na vodu

V kuchyni hojně využíváme vodu, a právě vodní problematika je to, co bude naši planetu do budoucnosti tížit stále více. Vodu používáte nejen k vaření, ale také k mytí nádobí a údržbě. A jak vodu šetřit v kuchyni co nejvíce? Vsaďte na myčku na nádobí, která by měla být vždy zapínána až naprosto plná. Při jejím zapnutí totiž spotřebujete až o 85 % méně vody než při ručním mytí. Nezapomínejte ani na perlátory, které jsou často již součástí baterií. Ty omezují průtok vody při zachování stejného tlaku.

zdroj: pixabay.com

Šetřete energií

Myslete také na úsporu elektrické energie. Prvním krokem je výběr šetrných spotřebičů v té nejvyšší energeticky úsporné třídě. Dobrou volbou je vaření v tlakovém hrnci, při vaření myslete na to, jak velké hrnce používáte a nezapomínejte na pokličku. Konvici například zapínejte jen s potřebným množstvím vody.

Komplexní třízení

Samozřejmostí by mělo být třízení odpadu, které v domácnosti vzniká. Ideálním pomocníkem do domácnosti mohou být tašky či koše na tříděný odpad. Nezapomínejte však na třízení jen skla, plastů, nápojových kartonů či papíru, myslete také na bioodpad, který často tvoří velkou část našeho odpadu. Dobrou volbou je pořízení popelnice na bioodpad, venkovního kompostu či menšího kompostu, který můžete mít i doma.

zdroj: pixabay.com

Vytvářejte méně odpadu

Nejenže se budete snažit odpad třídit, ale měli byste předcházet jeho vytváření také v kuchyni. Snažte se proto nevyužívat mikrotenové sáčky, igelitky apod., a sáhněte po látkových variantách. Potraviny na váhu si můžete nechat dát do vlastních krabiček či se rovnou pustit do nákupu v bezobalové prodejně. Snažte se volit vždy variantu, která produkuje méně odpadu, např. čerstvá rajčata volte před konzervovanými.

Nepřehlédněte: Nevyhazujte jídlo! Ušetřete svou peněženku i životní prostředí.

Eko prostředky

Používání netoxických prostředků bude přínosné nejen pro životní prostředí, vaše zdraví, ale i vaši peněženku. Vyhněte se prostředkům s obsahem chemikálií a sáhněte po ekologických variantách. Na úklid kuchyně vám přitom vždy postačí ocet, soda, citron či esenciální olej. I tablety do myčky, mycí prostředky apod. dnes koupíte v eko variantách.

zdroj: pixabay.com

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu