Čas, trpělivost, voda a špachtle – hlavní pomůcky k odstranění starých tapet

Před několika desetiletími je měli doma všichni. A často dokonce na všech stěnách. O čem je řeč? O papírových tapetách. Časy se ale mění a mít v dnešní době celé místnosti vytapetované již zdaleka není moderní. Přesto se nedá zcela říct, že tapetám tak zvaně zcela odzvonilo. Poměrně vyhledávanou možnost, jak interiéry ozvláštnit, představují originální dekorativní tapety, které se ale umístí pouze na jednu zeď nebo často jen na její část.

Připravte se na nepořádek

Tapety není často nejtěžší nalepit, ale spíše je po několika letech ze zdí odstranit. Koupili jste si starší byt nebo ho zdědili po babičce a nevíte si rady, jak staré tapety ze zdí snadno sloupat? Stačí se řídit několika praktickými radami. V první řadě si na tuto činnost vyhraďte dostatek času. Rozhodně nepředpokládejte, že stačí odchlípnout růžek a následně snadno a rychle odstraníte celé pruhy tapet. Kromě času na samotné odstranění tapet si vyhraďte čas i na následný úklid, při této činnosti totiž vzniká poměrně velký nepořádek. 

Pomozte si vodou

Odstraňování tapet je totiž vždy poměrně časově náročnou činností. K usnadnění slouží před vlastním sloupáváním jejich důkladné navlhčení. Za pomoci lahvičky s rozprašovačem či obyčejné houbičky, naneste na staré tapety dostatečné množství vody. Do vody můžete přidat trochu octa nebo lze zakoupit i speciální odstraňovače tapet. Vzhledem k tomu, že je zapotřebí tapety opravdu řádně namočit, doporučuje se z hlediska bezpečnosti vypnutí elektrického proudu. Nechte takto působit alespoň patnáct minut, aby měla voda dostatek času narušit lepidlo na spodní straně.

Všechno lepidlo musí pryč

Následně si připravte škrabku, špachtli, nožík nebo kovovou stěrku a začněte pomalu od kraje tapety od zdi sloupávat. Bohužel, i když se vám úspěšně podařilo odstranit ze zdi všechny papírové části tapet, vyhráno ještě nemáte. Na zdi totiž i po jejich odstranění často zůstanou stopy starého lepidla. To musíte před tím, než stěny začněte malovat či jinak dekorovat, odstranit. Na pomoc si vezměte kýbl s teplou vodou a trochou saponátu na nádobí.

Zdroj: countryliving.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu