Celý dětský svět v jedné místnosti – vytvořte ho svým ratolestem také

Vězte, že ať už máte dětský pokojík jakkoli velký, nakonec se tam všechno potřebné vejde. A zbytek dotvoří dětská fantazie.

Uspořádání pokojíku

V dětském pokoji mají své postavení tři základní zóny:

  • pracovní, která nabývá na významu s přibývajícím věkem dítěte
  • spací, respektive odpočinková
  • místo na hraní

Vhodné je zóny vizuelně, a dle feng – šuej i energeticky, oddělit.

Spací místo se do pokoje umísťuje jako první na takzvanou vládnoucí pozici. Postel má být co nejdále ode dveří tak, aby na ně z postele bylo vidět. Kvůli pocitu bezpečí je fajn, budete-li postel postupně zvětšovat až do běžných rozměrů. Pomohou vám „rostoucí“ lůžka, kdy postel snadno zvětšíte a nemusíte kupovat stále novou.

Zrcadlo podle to feng – šuej

Pokud z důvodu velikosti místnosti zvolíte vyvýšené spaní s volným místem pod ním, neměl by tam v žádném případě být umístěn psací stůl. Také zrcadlo se v pokoji (ložnici) nedoporučuje. Zkuste to ale vysvětlit dítěti v určitém věku! Údajně vše, co se v zrcadle odráží, zůstává v pokoji energeticky dvakrát a ve tmě ubírá prostoru energii. Řešením může být zrcadlo z vnitřní strany dveří šatní skříně, nebo alespoň na místě, které není naproti posteli.

Místo pro práci

Nejčastějším problémem je umístění stolu zády ke dveřím a čelem ke stěně nebo oknu. Zásady (nejen) feng – šuej doporučují stůl umístit napříč k oknu nebo stěně a s výhledem na dveře. Při zařizování pracovního místa dejte spíše na ergonomii než na design a místo klasického počítače pořiďte mnohem snadněji ukladatelný notebook.

Samozřejmě nesmí chybět centrální osvětlení u stropu, a potom bodová světla v zónách. Jasná je lampička na psacím stole či u postele. Světlo volte dle chromatičnosti – žluté tóny se hodí spíše pro relaxaci, modré na práci.

Barevnost – ano či ne?

Nejlepší je držet se zlaté střední cesty. Příliš mnoho výrazných barev brzy omrzí, navíc do místnosti vnášejí neklid. Dětem ale nesvědčí ani strohé interiéry v neutrálních barvách. Pěkné je, když jsou barevně odlišeny jednotlivé zóny. Výborné jsou doplňky typu obrázků, samolepek na zeď či polštářků nebo dek umístěných přes gauč či postel, snadno a levně pak pokojíček úplně proměníte ze stylu do stylu jiného.

Stejná pravidla platí i pro úložné prostory. Měly by designem odpovídat věku dítěte a v ideálním případě nabízet možnost jejich přeskládání a dotvoření dle momentálního vzhledu interiéru.

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu