Chcete, aby vám pračka dlouho a dobře sloužila? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky

Pračka je samozřejmou součástí každé domácnosti. Většina z nás do ní alespoň jednou týdně vkládá hromadu špinavého prádla, a tak nějak automaticky předpokládáme, že za několik desítek minut ho z ní vyndáme čisté a voňavé. Často zapomínáme na to, že i když pračka mnoho činností zvládne skutečně bez nás, je vhodné se o ni alespoň trochu starat. Investovaný čas a péče se nám vrátí právě v podobě čistého a voňavého prádla.

Vyčistěte zásobník

Prvním místem, kterému byste v případě pračky měli alespoň čas od času věnovat vaši pozornost a péči, je zásobník. Právě sem totiž vléváme rozmanité prací prostředky či aviváže, které se zde ale časem usazují. Navíc v kombinaci s přirozenou vlhkostí tu pak dochází ke vzniku a množení nejrůznějších choroboplodných zárodků. Pokud zásobník nečistíme, tyto bakterie se pak při praní dostávají do prádla. Proto se vyplatí zásobník alespoň jednou za měsíc vyčistit. Použít k tomu můžete směs, kterou snadno připravíte z jedlé sody a peroxidu vodíku. Zásobník vyjměte a pomocí kartáčku tuto směs naneste po celém jeho povrchu. Nechte působit přibližně půl hodiny a následně zásobník umyjte čistou vodou a otřete do sucha.

Nechte pračku větrat

Další prostor, který je rájem pro plíseň, představuje gumové těsnění kolem bubnu. Po každém praní byste ho proto měli otřít do sucha a samozřejmostí je rovněž nechat pračku po vyprání vyvětrat pomocí otevřených dvířek.

Pryč s vodním kamenem

Problém pro pračku jako takovou, zejména pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, představuje také vodní kámen, který se v jejích útrobách usazuje. Jako prevenci před jeho vznikem můžete kromě speciálních přípravků používat také kyselinu citronovou. Stačí ji nalít do zásobníku a poté pustit běžný prací program o teplotě šedesáti stupňů. Kromě vodního kamene se v pračce, především v jejím filtru, mohou ukládat i další nečistoty. Například nitě, které se z oblečení při praní uvolňují, i různé věci, které jste případně zapomněli v kapsách. Preventivní vyjmutí a vyčistění filtru se doporučuje jednou za půl roku.

Zdroj: bungalow.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu