Myčka je součástí většiny českých domácností. A není divu – vždyť jde o spotřebič, který nám šetří spoustu času, ale i peněz. Problém však nastává ve chvíli, kdy myčka nefunguje tak, jak by měla. Když je nádobí z ní vytažené i nadále špinavé, nemluvě o nepříjemném zápachu, který se nese celou vaší kuchyní. Pokud chcete, aby vše fungovalo bez sebemenších potíží, měli byste vědět, jak o ni správně pečovat.
Nádobí skládejte tam, kam patří
Ke správně a bez problémů fungující myčce může napomoct i naprostá maličkost. Například i to, zda v ní rozmístíte nádobí tak, jak by se mělo. Horní koš myčky na nádobí je určen k mytí křehčích druhů nádobí, kam patří skleničky a porcelán. Právě zde se umisťují také hrníčky. Dolní část pak slouží k mytí příborů, hrnců, pekáčů a dalších těžších kousků z vaší kuchyně. Některé myčky na nádobí jsou pak opatřeny zásuvkou v horní části myčky, která slouží k umístění příborů. Vše se snažte skládat stejné druhy nádobí k sobě. Nejen, že bude vše hezky přehledné, ale navíc uspoříte místo.
Čtěte také: Podkrovní bydlení bylo zařízeno v útulném venkovském stylu
Myjte ve chvíli, kdy je to levnější
Máte doma dvoutarifní sazbu elektřiny? Pak využijte chytrého tlačítka na myčce, které vám umožní pozdější start. K mytí tak může dojít vždy ve chvíli, kdy bude zapnut nízký tarif. Moderní myčky jsou navíc tiché natolik, že je můžete zapnout klidně i před spaním, kdy bývá tarif většinou nízký. Strach nemusíte mít ani z toho, že byste byli vytopeni – většina myček má bezpečnostní systém, který umí přerušit přítok vody ve chvíli, kdy je myčka nadměrně zaplněná, zanesená nebo napěněná. Proto můžete v klidu mít i ve chvíli, kdy nejste na dosah. U nočního proudu však kontrolujte, v jakém čase platí – změny se dějí často při změně ročního období.
Jak se zbavit zápachu z myčky?
Cítíte po otevření myčky silný a nepříjemný zápach? Pak jsou pravděpodobně v odtokovém sítku zachyceny zbytky jídla. Snažte se zápachu předcházet tím, že jej budete pravidelně čistit. Pravidelně kontrolujte také stav filtrů, které můžete občas propláchnout. Preventivně čas od času zapínejte myčku prázdnou s přídavkem čističe do myčky, který seženete v každé drogerii. Pokud chcete, aby myčka naopak voněla, kupte si speciální osvěžovač, který se zavěšuje do myčky.
Nepřehlédněte: Jak připravit byt na pronájem tak, aby nájemníky okouzlil?
Co je lepší? Tablety nebo prášek?
Zatímco jeden rád používá tablety na mytí nádobí, další dává přednost prášku, soli a leštidlu. To, co budete používat, závisí čistě jen na vás. Mějte však na paměti – že ačkoliv jsou tablety snadno použitelné, připlatíte si. Pokud budete mýt na zkrácený program, nestihne se celý obsah kapsle uvolnit. Pokud myjete s tabletou a po mytí není rozpuštěná – a sklo je „zapatlané“, uvažujte o změně přípravku. Tablety nepoužívejte ani v domácnostech s tvrdou vodou.
Co byste v myčce mýt neměli
Do myčky rozhodně nepatří dřevěná prkénka, vařečky a další dřevěné doplňky. Stejně tak tomu platí i u teflonového a měděného nádobí. Do myčky nedávejte ani nádobí s pozlacenými kraji, nože, které by se při mytí v myčce zbytečně otupěly. Také křišťál a broušené sklo nemají v myčce co dělat.