Chcete družstevní byt?

Pokud chce někdo bydlet, ale vlastní bydlení je nad jeho síly, může si vzít třeba i hypotéku na družstevní byt. Tu ale jen tak někde nesežene.

Když se má člověk v životě dostatečně dobře uchytit, potřebuje k tomu mít náležité předpoklady. A jedním z takových naprosto nezbytných předpokladů, jakkoliv se to tak na první pohled nemusí zdát, je i záležitost bydlení. Člověk, který chce vést normální život, prostě musí mít svoji střechu nad hlavou.

O tom, jaké místo ve společnosti si kdo vybuduje, rozhoduje pochopitelně i to, zda dotyčný žije na takzvané dobré adrese nebo naopak někde v pochybné lokalitě až ghettu, ale nejen to. Každý, kdo bydlí, má současně lepší vyhlídky na prožití spokojeného života, než jaké má někdo žijící docela bezprizorně.

A tak není divu, že si lidé své bydlení shánějí. Někdy se spokojí s nájemním bytem, někdy ale touží i po nemovitosti vlastní. A každá z těchto možností má svá plus i mínus.

A co když se někdo rozhodne, že nechce riskovat opakované stěhování a rozmary pana domácího a chce si tedy koupit svůj vlastní objekt, ve kterém bude mít neomezeně dlouhé právo na život a současně i výdaje odpovídající výlučně realitě? Pak to lze brát jako rozumný, avšak nejednou nesplnitelný záměr. Protože koupit si svůj vlastní byt či dům je rozumné, ale obvykle natolik drahé, že si člověk musí půjčit peníze, aby se na to vůbec zmohl.

A co když ani půjčka nestačí, co když ji případně člověk nedostane, protože není dostatečně bonitní? Pak lze vsadit na velice přijatelnou alternativu k soukromému vlastnictví objektu, jíž je pořízení si družstevního bytu. Když se totiž bere na družstevní byt hypotéka, neslouží tato k pořízení si konkrétního bytu jako takového, jedná se o koupi podílu na celém družstevním objektu. Což situaci poněkud komplikuje, ale přesto si i na toto půjčit lze. A vzhledem k tomu, že je podobné bydlení levnější, ač s vlastním v podstatě srovnatelné, může být hypotéka na bydlení v tomto případě dostupná i těm, kteří by si na koupi skutečně vlastního objektu nemohli půjčit, protože by to bylo nad rámec jejich možností.

Autor: redakce BydlimeChytre.cz
zavřít reklamu