Pivoňky patří mezi oblíbené květiny spousty z nás. A proč bychom si jejich krásy měli užívat jen ve chvílích, kdy si je koupíme v květinářství, když mohou naši zahradu zdobit neustále. Dnes vám řekneme, jak na pěstování pivoněk.
Pivoňky patří mezi královny každé správné květinové zahrady. Bujné květy nejrůznějších barev, navíc i s dlouhou životností, nejde nemilovat. Rozkvetlé pivoňky promění každou zahradu v oázu relaxu a pohody. Jejich květy se pak můžeme těšit v období od začátku května do konce červa (v závislosti na podnebí). Pivoňky patří mezi trvalky, takže vám budou přinášet radost každý rok.
Kde se bude pivoňkám dařit
Jako první vyberte pečlivě místo, kam pivoňky zasadíte. Pivoňky není třeba přesazovat (navíc to moc dobře nesnáší) a jejich šíře může být opravdu velká – až dva metry. Pokud se do přesazování přeci jen pustíte, volte období mezi zářím a říjnem. Dbejte však na to, abyste nepoškodili vzniklá rostlinná očka. Pivoňky by měly být na místě, které bude dostatečně chráněné před větrem. Pivoňky mají velké a poměrně těžké květy a při velkém větru by mohlo díky tomu dojít k poškození stonků. Pivoňkám se bude dobře dařit v propustné půdě, na mírném slunci nebo v polostínu. Na místě by nemělo být velké mokro, ale ani velké sucho. Sucho však snesou snáz než mokro.
Jak pivoňku zasadit
Čtěte také: Co si rozmyslet předtím, než se pustíte do stavby zahradního jezírka?
Pro zasazení pivoněk vytvořte jámy o velikosti 50 cm na 50 cm, kdy jámu vyplňte kvalitní zeminou a přidejte i kvalitní kompost. Zemina by měla být dobře propustná, pokud není, přidejte také vrstvu štěrku, která bude sloužit jako drenáž. Při výsadbě dbejte na to, aby byly pupeny na dužnatých kořenech maximálně tři centimetry pod povrchem půdy, potřebují dýchat. Pokud pivoňky zasadíte hluboko, nebudou moct dýchat a nevykvetou vám. U křovinných pivoněk musíte naopak zasadit alespoň 15 centimetrů do země, aby na keři nerašily plané výhony.
Ochrana pivoněk před zimou
Dřevité pivoňky je třeba před zimou po obvodu kořenového balu zakrýt chvojím, u bylinných pivoněk, které jsou odolnější, je bude stačit zakrýt jen první rok po jejich výsadbě. Pravidelně pak odstraňujte semeníky – a to u všech druhů pivoněk. Pivoňky není třeba hnojit, jen je na jaře můžete přihnojit trochou kompostu nebo minerálním hnojivem.
Problémy s květy
Nepřehlédněte: Jak si snadno a rychle vypěstovat fazole? Není na tom nic těžkého, takže to zvládne každý z vás
Pokud pivoňky nechtějí kvést, mají příliš hlubokou nebo příliš mělkou výsadbu. Mohou jim chybět také živiny. U vadnoucích listů mohou být na vině plísně. Pokud chcete pivoňky množit, dělejte tak dělením starších rostlinek na konci léta, množit můžete také výsevem semen, což je ale mnohem méně kvalitní metoda.
Jak daleko od sebe pivoňky sázet?
Jestliže plánujete pivoňky řezat do vázy, sázejte keře alespoň půl metru od sebe, řady pak metr od sebe. Pokud vám v prvním roce pivoňky příliš nepokvetou, nestrachujte se. Pivoňky patří mezi květiny, které jsou krásné s postupem času.
Autorský text