Chlupy našich zvířecích miláčků. Jak jejich množství u nás doma zredukovat a jak se jich co nejlépe zbavit?

Psi a kočky jsou často důležitými a milovanými členy naší domácnosti. Zejména v případě, že s námi sdílejí naše interiéry, se ale občas stane, že jejich chlupy nacházíme i tam, kdy bychom nechtěli. Nejen na podlaze, ale také na nábytku či našem právě vypraném oblečení. Základem je pravidelné vysávání pomocí výkonného vysavače, existují i speciální nástavce, které jsou určeny k odstranění chlupů. Existují ale i další účinné rady a triky, které pomohou tento problém zmírnit.

Pravidelné česání jako nejlepší prevence

Psům a kočkám nemůžete zabránit v línání chlupů, můžete ale snížit jejich množství u vás doma tím, že je budete pravidelně česat či kartáčovat. Pokud možno venku. Z této činnosti se navíc může stát i příjemný každodenní rituál, jak s vaším miláčkem trávit společný čas. Některá zvířata navíc kartáčování, které je pro ně i jemnou masáží, opravdu milují.

Správné povrchy a materiály

Samozřejmě, že kvůli vašemu miláčkovi nemůžete vyměnit všechny podlahy či nábytek. Pokud ale budete investovat do nových či plánujte rekonstrukci, pamatujte, že pro milovníky psů a koček jsou vhodné především tvrdé podlahy, jako je dřevo nebo vinyl, a kožený nábytek, který lze otřít. Nezapomeňme též na lůžkoviny či další bytový textil. I když vaši domácí mazlíčci nesmí na postel, většina z nich na ni vyleze, kdykoli k tomu dostane příležitost. Chlupy mnohem více ulpívají na vlně a podobných materiálech, proto, pokud je to možné, volte spíše lesklé syntetické materiály. Pokud má váš pes nebo kočka oblíbené místo, na kterém sedí nebo leží, zakryjte ho „jeho dekou“, kterou lze pravidelně prát.

zdroj: freepik.com

Gumové rukavice či lepicí páska

Gumové rukavice nechrání jen vaše ruce při úklidu, ale skvěle se jimi zbavíte i zvířecích chlupů. Stačí si rukavice nasadit, navlhčit a přejet jimi pohovku či další povrchy. Chlupy se krásně slepí a pak už je snadno seberete. Podobně vám úklid chlupů může ulehčit i obyčejná lepicí páska. Omotejte si lepicí pásku kolem ruky lepivou stranou nahoru a otřete jí povrch, na kterém ulpěly chlupy vašeho mazlíčka. Na podobném principu fungují i nejrůznější válečky k odstranění chlupů z oblečení, jsou ale většinou mnohem dražší. I obyčejný vlhký hadřík vás zbaví mnoha zvířecích chlupů, obzvlášť dobře fungují utěrky z mikrovlákna nebo houbičky.

Pračka a sušička

Pelíšky a deky pro vaše domácí mazlíčky pravidelně perte v pračce. Předtím je ale venku důkladně vyklepejte. Přidání půl šálku bílého octa do pracího cyklu může pomoci oddělit nežádoucí chlupy od tkaniny. Následně samozřejmě nezapomeňte důkladně vyčistit buben pračky, aby se chlupy nedostaly na vaše prádlo při příštím praní. Existují i speciální ubrousky na zachycení chlupů, které se vkládají do pračky společně s prádlem, podobně funguje i molitanová houbička. Jiné řešení představuje před praním vložit zvířecí pelíšek nebo deku na deset minut do sušičky s míčky. Teplý vzduch sušičky chlupy uvolní.

Zdroj: dogtime.com, realhomes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu