Chyby, kterých se dopouštějí někteří majitelé koček

Kočky jsou po psech nejčastěji chovanými domácími mazlíčky. Oproti psům jsou v některých ohledech mnohem méně náročné na chov. To s sebou ale v některých případech přináší i rizika a chyby, kterých se jejich majitelé dopouštějí. Které?

Nechození k veterináři

Kočky jsou často považovány za druh domácích zvířat, která nepotřebují pravidelné návštěvy veterináře. Majitelé psů chodí k veterináři obvykle mnohem častěji a pravidelněji než majitelé koček. Částečně to souvisí s tím, že kočky jsou mistry v maskování nemocí. Časné příznaky jsou často nenápadné a těžko postřehnutelné, zejména ve srovnání s jejich psími kamarády. Každá kočka by ale měla alespoň jednou ročně navštívit veterináře, který její zkontroluje její zdravotní stav.

Krmení nesprávným typem potravin

Kočka potřebuje vyváženou stravu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je krmit ji krmivem určeným speciálně pro kočky, nikoli například rybími konzervami nebo jedním krmením společným se psy.

Dodnes panuje též mýtus ohledně koček a mléka. Někteří lidé si myslí, že kočky mléko milují a že jeho podávání jim neuškodí. To ale není pravda. Jakmile je kočka odstavena od matky, přestane její trávicí systém produkovat enzym laktázu, která štěpí laktózu v mléce. To znamená, že se kočky stávají vůči laktóze intolerantní. Když kočka vypije mléko, zůstává v jejím žaludku, což může způsobit žaludeční křeče, průjem a zvracení.

Překrmování

Další častou chybou v chovu koček je překrmování. Mnoho koček, nejen těch žijících v bytě, trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. To s sebou nese vyšší pravděpodobnost různých zdravotních problémů, které jim mohou v konečném důsledku zkrátit život. Kočky zdaleka nepotřebují tolik potravy, jak si mnoho lidí myslí. Především suchým krmivem je snadné kočku překrmit, protože je velmi kalorické. Průměrná dospělá kočka ale potřebuje pouze okolo 250 kalorií denně.

zdroj: pixabay.com

Podceňování vyzvracených chlupů

Občasné vyzvracení smotků chlupů skutečně není důvodem k obavám. Je důsledkem toho, že v žaludku kočky došlo k nahromadění většího množství chlupů, které se do trávicího traktu dostaly během její každodenní hygieny. Pokud ale vaše kočka zvrací chlupy často a zvracení je doprovázeno i dalšími problémy, například kašlem, úbytkem hmotnosti či střevními potížemi, může se jednat o závažnější zdravotní problém.

Nedostatečná péče o zuby

Zatímco majitelé psů většinou jejich zubům věnují pozornost, u koček to tak nebývá. I kočičí zuby ale přicházejí každý den do kontaktu s velkým množstvím bakterií. Ty se na jejich zubech hromadí a vytvářejí plak, který vede k paradentóze. Mnoho koček kvůli tomu trpí neustálými bolestmi a vznikají u nich záněty dásní a uvolněné zuby. Naštěstí existují různé pomůcky a prostředky, které mohou kočce pomoci zachovat si čisté a zdravé zuby i do pozdního věku.

Podceňování péče proti blechám a parazitům

Je snadné se domnívat, že především kočky žijící uvnitř nepotřebují ochranu proti blechám, klíšťatům a parazitům. To ale není pravda, neboť nejrůznější paraziti se mohou k vám domů dostat mnoha způsoby, například na vašem oblečení či je domů přinese váš pes, pokud chováte v bytě psa a kočku společně.

Zdroj: petskb.com, thesprucepets.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu