Chytrá domácnost zvyšuje bezpečnost a pohodlnost vašeho života a je zábavná. A ještě s ní ušetříte!

Komponenty Smarthome toho umí hodně. Zvyšují bezpečí vašeho života, jsou pohodlnější a zábavnější, ale hlavně vám pomohou ušetřit energie a finance. Účty za energie pohodlně snížíte tím, že zlepšíte energetickou náročnost vašeho domu či bytu. Průměrná domácnost může ušetřit 1/3 nákladů přechodem na energeticky úsporné spotřebiče, zařízení a osvětlení. Od osvětlení až po termostatické regulační produkty nabízí chytrá domácnost řadu produktů, které vám pomohou šetřit na energiích.

Pokud ještě nevíte, co to Smarthome je, přečtěte si náš první článek Vaše domácnost může být chytřejší než vy. Co všechno umí a co díky ní máte pod palcem?

Vytápění a chlazení

Téměř 1/2 běžného účtu za elektřinu jde na vytápění a chlazení. Programovatelný termostat vám nabízí flexibilitu a efektivní ovládání klimatu v domácnosti, takže dosáhnete významné úspory energie. Díky programovatelnému termostatu můžete nastavovat teplotu na různou úroveň během dne či týdne. Například v zimě si nastavíte teplotu na nižší úroveň, když jste v práci a dům je prázdný. S technologií domácí automatizace můžete vypnout všechny spotřebiče a světla pomocí tlačítka.

Světla

34 % typického účtu za energie jde na světla a spotřebiče, přičemž plných 25 % se utratí pouze za světla. Proto je vypínejte vždy, když je nepotřebujete, pomohou vám automatické časovače a detektory pohybu. Ke snížení příkonu a výkonu světel je také dobré použít světelné stmívače.

Senzory pohybu a stmívače

Díky pohybovým senzorům nikdy nezapomenete zhasnout světlo. Pokud je daná místnost ponechána delší dobu prázdná, osvětlení se automaticky vypne. Jde o ideální řešení zejména pro chodby a koupelny nebo též garáže či sklepní prostory. Senzory pohybu pomohou snížit náklady na osvětlení až o 50 %. Světelné stmívače zase skvěle využijete například při romantické večeři, sledování televize nebo během odpoledne či večera, kdy začne ubývat denního světla.

Energeticky úsporné žárovky

Výměna žárovky trvá 18 vteřin. Ušetřete peníze a energii výměnou klasických žárovek za úsporné. Energeticky efektivní kompaktní zářivky (zářivky a LED diody) při stejném množství produkovaného světla spotřebují až o 75 % méně energie a vydrží 10 x déle než běžně používané žárovky.

Šetřete vodou

Kromě úspor energie je dobré dbát i na spotřebu vody. Vhodné jsou senzory pro mytí rukou a další způsoby, které šetří vodu spotřebovanou v bytě či domě, ale také například při zavlažování zahrady. Vnější spotřebu vody snadno naprogramujete a voda se vypne, když se očekává déšť.

Existují další varianty úspor energie a vody například pro ovládání zahradních bazénů či pro systémy zabezpečení domácnosti, ale výše popsané způsoby, jak ušetřit díky výrobkům chytré domácnosti, jsou ty zásadní!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu