Chytré úklidové vychytávky, které vám ušetří čas i energii

Jedna věc je mít krásně čistý a uklizený domov, ale věc jiná často je mít čas na to si ho takto užít. Právě s tím vám může pomoci několik našich chytrých triků, díky kterým budete mít uklizeno nejen dříve, ale i snadněji než obvykle.

Utírejte prach, zatímco si povídáte

Multitasking se při úklidu domácnosti nemusí vždy vyplatit, ale utírání prachu je natolik bezmyšlenkovité, že ho můžete dělat i během konverzace. Takže až vám příště někdo zavolá, abyste si popovídali, vezměte prachovku a utřete prach, zatímco budete telefonovat.

Použijte odpadkovou mísu

Uklízení nepořádku v kuchyni po vaření, především pokud jsme si dali práci a připravili něco „složitějšího“, nemá rád téměř nikdo. Chcete-li si úklid po vaření usnadnit, postavte na linku „odpadkovou mísu“. Během přípravy jídla a vaření do ní dávejte všechny odpadky a zbytky. Na závěr obsah misky jednoduše vysypete do koše.

Čistěte sprchu, zatímco se sprchujete

Když si necháte na poličce ve sprše malý kartáček, snadno jím během sprchování můžete z různých jinak často těžko dostupných míst odstranit mýdlové usazeniny a další nečistoty. Odstraněnou špínu následně snadno opláchnete, a navíc tak získáte pár minut navíc, abyste si užili horkou sprchu.

Mladá žena používá při vaření odpadkovou mísu.
zdroj: unsplash.com

Před vytíráním vyluxujte

Tato rada se týká především koupelny, ale účinná je i pro další místnosti. Vyluxováním z podlahy koupelny odstraníte množství vlasů i chuchvalce prachu, které mop obvykle jen odsune do rohu.

Vracejte věci na místo

Uklizení věcí, které běžně používáme, trvá asi deset vteřin, když to uděláte za pochodu, ušetříte si několik minut úklidu v budoucnu. Například během vaření vracejte věci po použití zpět do skříňky nebo na poličku, nenechávejte je položené na kuchyňské lince. Když si tento zvyk osvojíte, ušetříte čas a udržíte si doma větší pořádek.

Minimalizujte ztrátové časy

Zatímco se předehřívá trouba, naložte nebo vyložte myčku, zameťte podlahu v kuchyni, otřete kuchyňskou linku nebo vyhoďte zbytky jídla z lednice. Před usednutím k jídlu věnujte několik sekund na namočení nádobí, usnadníte si tak pozdější čištění. Pokud bydlíte v patrovém domě, nikdy nechoďte nahoru ani dolů po schodech, aniž byste měli v rukou něco, co můžete v rámci cesty odnést na své místo.

Čištění stěn

Čištění stěn je něco, co máme tendenci stále odkládat, jednak proto, že víme, jak časově náročný úkol to může být, a jednak proto, že si myslíme, že prach na stěnách není vidět. Je, výsledkem jsou poté ony nevzhledné rámečky kolem obrazů a podobně. Vyčistěte stěny pomocí čisté tyčové prachovky nebo mopu vybaveného utěrkou z mikrovlákna. Po prachu, pavučinách či zvířecích chlupech nebude ani památky.

Zdroj: bestlifeonline.com, thespruce.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu