Chytrý domov

Stále více prostupují nové technologie naše domácnosti. Trendem pak je účelně spojovat jednotlivé komponenty chytrého vybavení do funkčních celků, které se dají ovládat z jednoho bodu a fungují na jedné platformě.

Představíme vám některé ze segmentů, které se již dnes obvykle používají na bázi chytrého ovládání.

Kazetové markýzy

Výsuvné markýzy s chytrými čidly můžete na fasádě domu ukrýt do kazety a doplnit pohony na dálkové ovládání i různými senzory, kdy vše napojíte na jednu řídící jednotku. Čidla jsou vůbec velmi praktická věc – pokud například před odchodem do práce zapomenete markýzu vytáhnout a začne foukat silný vítr, otřesové čidlo vyhodnotí vibrace způsobené větrem, vyšle signál k pohonu a látka se automaticky navine zpět. Existuje také sluneční čidlo, které zase vyšle signál, pokud slunce svítí příliš intenzivně. Markýza se vysune a vy se po příchodu z práce můžete procházet po pěkně zastíněné terase. Elektronické ovládání můžete, samozřejmě, propojit též tak, abyste jej mohli ovládat například přes mobilní telefon.

Termostat

Je jedno, zda k vytápění používáte elektřinu, plyn či tuhá paliva. Také termostat můžete ovládat přes smartphone a připravit si tak doma teplíčko, pokud se třeba vracíte ze zimní dovolené. Sám termostat, po vámi zodpovězených základních otázkách, vytvoří plán vytápění.

Reprosoustavy, televize a nové trendy

V současné době z podlah a nábytku mizí reprobedny i dráty a vše se ukrývá do stěn a stropů. Ten nejlepší hudební zážitek vám poskytnou vestavěné reprosoustavy, subwoofery a zesilovače, které vůbec nevidíte. A dokonce – pomocí aktivní technologie hlasového ovládání – můžete systém požádat o více informací o obsahu, který právě sledujete na internetu či v televizi. Systém ztlumí zvuk, zodpoví váš dotaz a poté hlasitost zase obnoví.

Bezpečnost domu či bytu

Samozřejmě i v oblasti bezpečnosti dochází k automatizaci. K dispozici jsou kamerové systémy či poplachová zařízení, která zasílají zprávy v reálném čase přímo při ohrožení bezpečnosti a případném vniknutí do domu či bytu. Můžete si pořídit i takzvané chytré zámky, díky nimž umožníte vstup očekávaným hostům, pokud jste mimo domov.

Ovládání vodního čerpadla

Přes telefon či tablet můžete také ovládat, co se právě ve vašem domě děje s vodou. Ideálně si tak v parném dni například zavlažíte zahrádku ještě před svým příchodem domů.

A na závěr ještě pohled do budoucna. Právě tento segment čeká svůj další rozmach. Odborníci očekávají zejména rozvoj hlasově ovládaného domu. Nemusíte ho mít, není ale špatné vědět, co se kolem nás děje a co si případně můžete pořídit.

Chytré funkce najdete téměř u všech spotřebičů – pračky, myčky, dále od vstupních dveří přes osvětlení až po bezpečností systémy. Často ani sami nevíme.

Pokusili jsme vám přiblížit, co všechno může takový inteligentní dům nabídnout.

 

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu