Činnosti, jejichž provedením ušetříte desítky tisíc korun. Co pravidelně kontrolovat a na co si dát pozor?

Jaro je tu, a proto je potřeba začít řešit otázky pravidelné údržby a nutné péče nejenom o dům, ale také o zahradu. Kutilům tak nastává velice nabité období, v němž se budou muset postarat o dlouhý seznam domácích prací, které vám ovšem v konečném důsledku mohou ušetřit několik desítek tisíc korun. Pojďme se podívat na činnosti, jež za tu trochu námahy určitě stojí.

Oprava oplocení

Oplocení dostává během podzimu a zimy hodně zabrat. Nejenom, že je často vystaveno bouřkám a krupobití, ale během krutých mrazů i nízkým teplotám nebo dokonce návalům sněhu. Na jaře jsou tak některé části plotu v zuboženém stavu. Nejvíce náchylný je samozřejmě klasický plot s plaňkami, jehož oprava je na druhou stranu jednou z nejjednodušších. Nová prkna stojí pár korun a jejich výměna vám nezabere více než 15 minut.

Pozor na všechny trubky

Je jasné, že voda při nízkých teplotách zamrzne. To ovšem neprospívá nejenom vodovodním trubkám, ale anii kanalizaci. Proto ještě v období jara zkontrolujte veškerá potrubí a v případě problémů se je snažte co nejrychleji vyřešit. V tom nejhorším případě by totiž mohla trubka prasknout a způsobit průsaky pod nemovitost. Věřte nám, že náprava podmáčeného podloží pod rodinným domem, a s tím spojená vlhkost rozhodně nejsou levnou záležitostí.

Střecha musí být neustále dokonalá

Během zimy dostává zabrat i střešní krytina. Nejenom, že je vystavena prudkým změnám teplot, ale také nánosům sněhu či krupobití. Střechu byste měli kontrolovat pravidelně, nejenom na začátku jara. Jakýkoliv menší problém může totiž přetéct do obrovských rozměrů. Výměna pár prasklých tašek nebude stát tolik, jako oprava nemovitosti, do níž několik týdnů nepřetržitě zatéká.

Zkuste si na začátku jara udělat čas na základní kutilské práce. Drobné opravy vás možná budou stát nějakou tu korunu, ale v konečném důsledku ušetříte až několik desítek tisíc korun. Proto o svůj domov pečujte pravidelně.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu