Co bylo tenkrát a co je dnes?

Možná si říkáte, že nadpis je tak trochu obecný, nicméně pojďte se podívat na to jaké výhody a nevýhody přináší bydlení v dnešní době, a co vlastně všechno měli naši předci. Každý není zastáncem moderního bydlení na okraji města v tzv. „vilové čtvrti“.  Každí má jistě své výhody a nevýhody, nicméně jedna věc je zásadní. Dříve lidé nebyli tak nervózní a nikam nespěchali.

Lidé měli zvířata a neměli dluhy

Jde především o to, že ještě naše babičky často bydlely na statku, kde byly nejrůznější zvířata, o která se museli lidé starat. Potom však z těchto zvířat rodina měla jisté benefity a to zejména maso. A dnes? Dnes si lidé chodí do obchodů pro maso za nehoráznou cenu a ještě ke všemu se všichni bojí, aby maso bylo nezávadné. Domácí hovězí aby člověk pohledal.

Je moderní věc skutečně podstatná?

Říká se, že všechno souvisí se vším a je to pravda. Co se týče bydlení, domy se dědily z generace na generaci a nikdo nemusel řešit, zda si vzít hypotéku, či nikoliv. V současné době je moderní koupit super moderní byt nebo si nechat postavit dům s tím, že máte okolo dva metry zahrady, jestli se to tak vůbec dá nazvat. Smyslem tohoto článku není to, přesvědčit vás o tom, že váš moderní domek je špatný, ale spíše porovnat to, kam dnešní doba dospěla. Všechno totiž souvisí se vším.

Díky tomu, že doba jde dopředu, setkáváme se s nejrůznějšími výrobky, které usnadňují náš život. Moderní spotřebiče, moderní bydlení, moderní auta a mnoho dalšího. Je však tohle správná cesta? Mnoho lidí si právě proto, že tento „luxus“ chtějí, zadluží na celý život a to doslova.

Co kdysi bylo a dnes již není

Bývávalo lépe? Možná. Posouzení je asi na vás, nicméně musíme uznat, že naši předkové uměli žít daleko lépe, než my a ke štěstí nikdo nepotřebovat nejluxusnější auto nebo vybavení domu. Nicméně abychom se zde nerozebírali pouze hmotné věci, naši předci především:

  • Nehádali se a nesoudili kvůli majetku
  • Rodina držela pohromadě
  • Přátelé byli všude kolem
  • Nikdo nikam nechvátal

Jistě je to dáno dobou a vývojem, nicméně opravdu je toto cesta, kterou bychom chtěli jít. Jaký smysl má to, že máte dům za několik milionů, hypotéku na několik desítek let, ale když máte vyřešit, co bude s majetkem po vašich rodičích, se pohádáte se svým bratrem či sestrou? Možná každý z nás na sklonku života zjistí, že udělal nějaké chyby.

Musíte ale uznat, že ačkoliv naši předci neměli žádnou myčku ani pračku, žili daleko lépe než my dnes. Všichni se honí jen za penězi a pak se dočítáme akorát informace o syndromu vyhoření, kdy už člověka nebaví vůbec nic. Nenechte se ovlivňovat tím, co je zrovna moderní.

A i když přeci jen máte třeba dům s hypotékou, protože dnes to již jinak často nejde, pamatujte na to, že rodina je důležitá a měla by držet pohromadě, tak jako kdysi. Myslíte si, že bydlení je lepší dnes, nebo byste se raději vrátili na statek ke své babičce?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu