S vytopeným bytem se minimálně jednou za život setká téměř každý z nás. Buď vám může prasknout nějaká trubka, přetéct vana, u které jste zapomněli, že ji vlastně napouštíte. Důvodů, proč se váš byt proměnil v koupaliště je mnoho. Byt totiž vytopíte velmi snadno a rychle – nápravy škod jsou však složitější. O to víc, když vytopíte své sousedy. Nebo sousedé vytopili vás?
Vytopený byt není ničím příjemným
Užíváte si rodinnou večeři, když vám najednou začne kapat do talíře s polévkou voda ze stropu? Sousedi vás vytopili? V tuto chvíli často nastává maraton hádek o tom, kdo je na vině a kdo zaplatí případné škody. Voda totiž nemusí poškodit jen vaše stěny, ale také nábytek, strop, podlahy (ano, i ty drahé parkety, o nichž jste snili dlouhá léta) a další zařízení. Cena za opravy a náhradu škod se pak může vyšplhat na opravdu vysoké částky. Pokud jsou vaši sousedé rozumní a nechybí vám pojištění domácnosti, můžete jásat. U nájemního nebo družstevního bytu škody opraví většinou třetí osoba. Pokud je ale byt váš, odpovídáte za svůj byt vy.
Čtěte také: Chcete váš domov zbavit negativní energie? Inspirujte se učením feng shui
Součástí takového bydlení je dokument, v němž jsou rozdělena práva k nemovité věci – a kde mohou být uvedené části, které jsou společné všem vlastníkům bytů. Jestliže škoda vznikne prasknutím rozvodu, který je součástí společné části, musí tuto situaci řešit společenství vlastníků jednotek. A to by mělo být pojištěno. O svůj majetek se stará každý soukromý majitel sám.
Co dělat v případě, že vás někdo vytopil?
Přijeli jste z víkendu na chalupě a doma vás čekal vytopený byt? Nevíte, co byste teď měli udělat? V tom případě pro vás máme hned několik tipů, které vám pomohou.
Vše si zdokumentujte
Před tím, než začnete uklízet, je třeba udělat pár dalších věcí. Ze všeho nejdříve zkuste odhalit příčinu celé pohromy. Vodu v bytě pro jistotu zastavte a vše oznamte správci domu. Pokud máte mokrý strop, nejspíš vás vytopili sousedé. Sepište si, co vše se poškodilo a vše důkladně nafoťte. Sousedy si pozvěte na návštěvu, aby viděli, jaké škody jdou za nimi – vodu by měli vypnout i oni.
To, co je poškozené, odstraňte
Nyní můžete vše, co je poškozené, odstranit. Něco můžete vysušit, něco očistit, další věci rovnou vyhodíte. Některé problémy se objeví později – kroucení nábytku, plísně na stěnách. Pokud je mokrý i podklad podlahy, budete muset rozebrat také tu.
Nepřehlédněte: Jak na pivoňky. Rady a tipy, které se vám budou hodit
Vyvětrejte, aby vše vyschlo
Nábytek, stěny i podlahy musí vyschnout. Pořádně proto vyvětrejte. Pokud máte tu možnost, můžete také zatopit. Není to úsporné řešení, nicméně je efektivní.
Kdo bude platit škody?
S placením vzniklých škod je tako jako vždy složitější. Pokud si soused uzavřel pojištění odpovědnosti, půjdou náklady na tuto pojistku. Pokud ho uzavřené nemá, bude muset škody zaplatit sám – případně musí vše opravit a nahradit. Když je však domluva se sousedem marná, máte tyto možnosti:
Pokud máte uzavřené pojištění domácnosti, pojišťovna vám vyplatí peníze za opravu a odstranění škod. Vy pak můžete tyto peníze vymáhat po sousedovi. Pokud pojištění nemáte, musíte se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody. O všem svého souseda informujte – dodejte i informaci, že kvůli soudu budou jeho náklady několikanásobně vyšší, než kdyby zaplatil za opravy.
Autorský text