Co mají společného elektronika, okna, nerezové spotřebiče a sluneční brýle? Snadno je vyčistíte pomocí utěrky z mikrovlákna

Říká se, že dělník je tak dobrý, jak dobré jsou jeho nástroje. Podobná zásada často platí i pro úklid. S tím správným úklidovým nástrojem odvedete nejen skvělou práci, ale zvládnete ji i rychleji a s menším úsilím. Existuje spousta úklidových pomocníků, kteří vynikají v určitých úkolech, dnes se ale zaměříme na jeden jediný – utěrky z mikrovlákna. Utěrky z mikrovlákna jsou dostatečně šetrné k choulostivým povrchům, přesto mají přilnavost a savost, aby zachytily nečistoty jako málokterý jiný nástroj.

Co je utěrka z mikrovlákna?

Od chvíle, kdy ženy před několika lety objevily kouzelné čisticí schopnosti utěrek z mikrovlákna, staly se jedním z nejuniverzálnějších úklidových pomocníků většiny domácností. Ačkoli existují různé typy utěrek z mikrovlákna, obecně platí, že všechna mikrovlákna jsou tvořena velmi jemnými syntetickými vlákny, která mají strukturu podobnou hvězdičce. Struktura samotných vláken a jejich velký počet na čtvereční centimetr nabízí několik výhod, díky nimž jsou utěrky z mikrovlákna mimořádně užitečné při čištění.

Mikrovlákna jsou velmi savá, jsou schopna absorbovat až šestinásobek své vlastní hmotnosti. Tření mezi jednotlivými vlákny utěrek také vytváří statickou elektřinu, která působí jako magnet na drobné částečky nečistot a prachu.

Stěny sprchového koutu

Utěrky z mikrovlákna jsou skvělé na čištění sprchového koutu. Po každém použití otřete stěny sprchy utěrkou z mikrovlákna. Zachytí veškeré zbytky mýdla i vlhkost, která se na stěnách drží, a pomůže tak zabránit usazování mýdlových usazenin a plísní.

Okna, zrcadla i brýle

Po čištění pomocí utěrek z mikrovlákna budou vaše okna a zrcadla nádherně lesklá a beze šmouh. Přidejte do lahve s rozprašovačem stejný díl vody a octa, nastříkejte jej na utěrku a použijte k otření zrcadel a oken. Suchým hadříkem z mikrovlákna snadno vyčistíte též každodenní šmouhy a skvrny na dioptrických i slunečních brýlích.

Žula, nerezová ocel a další kuchyňské povrchy

Mikrovlákno se skvěle hodí na čištění a leštění jakéhokoli povrchu v kuchyni. Zanechá vaše kamenné desky zářivé a z nerezové oceli odstraní šmouhy a skvrny.

Utírání stolu pomocí utěrky z mikrovlákna.
zdroj: freepik.com

Skleněné nádobí

Máte už dost skvrn od vody na sklenicích a nádobí? Stačí je vyleštit utěrkou z mikrovlákna. Hadřík zachytí veškeré zbytky nebo usazeniny, aniž byste museli používat další čisticí prostředky.

Elektronika

Notebooky, mobilní telefony a tablety se mohou neustálým používáním pěkně zašpinit. Utěrky z mikrovlákna jsou dostatečně šetrné ke křehkým obrazovkám, takže je jimi můžete otřít, aniž byste se museli obávat poškození.

Rozlité tekutiny i drobky

Použijte suchou utěrku z mikrovlákna k pohlcení rozlitých tekutin. Vlhkou utěrku z mikrovlákna můžete naopak použít k vyčištění rozsypaných suchých přísad, jako je mouka či sůl. Vlhká vlákna zachytí i ty nejmenší částečky a úklid bude s utěrkou z mikrovlákna hračka.

Univerzální utírání prachu

Utěrky z mikrovlákna jsou vynikající pro utírání prachu. Můžete použít suchou utěrku k zachycení lehkého prachu a nečistot nebo použít vlhkou utěrku na silnější prach a znečištění. A protože mikrovlákno je tak účinné při zachycování nečistot, nemusíte se obávat, že prach roznesete po okolí, jako je tomu u jiných typů prachovek.

Jak prát utěrky z mikrovlákna

Aby utěrky z mikrovlákna účinně čistily, musíte je udržovat čisté. Dobrou zprávou je, že většinu utěrek z mikrovlákna lze prát v pračce na teplotu 30-40°C, nejlépe za použití programu na jemné prádlo či vlnu.

  • Po každém použití utěrku z mikrovlákna důkladně opláchněte čistou vodou. Tento jednoduchý krok pomůže zabránit tomu, aby se na vlákna lepily nečistoty a zbytky čisticích prostředků.
  • Utěrky z mikrovlákna perte v teplé, ale ne v horké vodě s jemným tekutým pracím prostředkem.
  • Nikdy nepoužívejte změkčovadla tkanin ani bělidla.
  • Sušte v sušičce na nízkou teplotu, nebo pokud možno na vzduchu.

Zdroj: tasteofhome.com, familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu