Co musíte vědět před nákupem nového koberce?

Koberec – pro někoho přežitek a zbytečnost, na kterou sedá prach. Pro jiné praktický doplněk, díky kterému není člověku zima na nohy. Rozhodli jste se, že si jeden koberec koupíte i vy? Pak byste měli vědět, jak vybrat ten správný. Protože vhodně vybraný koberec bude nejen dobře vypadat, ale také bude praktický.

I když je poptávka po kobercích mnohem menší než poptávka po jiných podlahových krytinách, rozhodně jsou stále oblíbené. A není divu – koberce se v posledních letech dostávají do módy. A to jak v podobě kusových koberců, které se hodí pod konferenční stolek nebo k vaší posteli v ložnici. Tak i v podobě celoplošných koberců, které zajistí, že budete mít nohy v teple. V současnosti si navíc můžete vybírat z nových materiálů a vzorů. A jaké výhody s sebou koberce přinášejí?

Zdroj: Pixabay

Jaké jsou výhody koberců v interiéru?

Velkou výhodou koberců v interiéru je jejich schopnost zaručit vám příjemný komfort při chůzi. Navíc příjemně hřejí a redukují hluk. Pokud tedy bydlíte v domě o několika partech nebo v bytovém domě, jsou koberce ideálem. A to zejména v dětských pokojích. Pokud jste si až doposud mysleli, že koberce nejsou vhodné pro alergiky, můžeme vás potěšit – vhodné jsou, avšak za předpokladu, že budete pravidelně vysávat. Prach se v koberci usadí a nevíří se. Vy jej tak pohodlně odstraníte. U jiných podlahových krytin prach snadno rozvíříte.

Čtěte také: Koupelna a toaleta. Je lepší je oddělit, nebo spojit?

Pro alergiky jsou vhodné zejména koberce z novějších typů vláken, jako jsou polyamid a polypropylen.

Zdroj: Pixabay

Jak vybrat koberec, aby se hodil do vašeho interiéru

Koberec může váš interiér dotáhnout k dokonalosti, nebo jej může designově úplně rozbít. Záleží na tom, zda budete mít šťastnou ruku při jeho výběru. Pokud chcete místnost u vás doma opticky zvětšit, vybírejte spíše koberce světlejších barev, jako jsou světle šedá nebo béžová. Vyhrát si můžete i s drobnějšími vzory. Pokud chcete prostor naopak zmenšit, vybírejte z větších vzorů a tmavějších barev.

Nepřehlédněte: Ježek na vaší zahradě. Proč se ho vyplatí hýčkat?

Koberec vybírejte také s ohledem na zařízení, které doma máte. Za obecně vhodné považujeme decentní barvu koberce a nenápadné vzory, které se stanou příjemným a neutrálním podkladem pro další zařizování. Minimalistické bydlení bude dobře vypadat s výraznějším kobercem, který se stane poutavým prvkem vašeho domova. Koberec by měl kromě nábytku ladit také s výmalbou.

Zdroj: Pixabay

Jaký koberec je vhodný?

Pokud hledáte koberce, které se budou dobře udržovat, zaměřte se na ty s nízkým smyčkovým vlasem. Takové jsou vhodné do chodeb, obývacích pokojů a dalších prostorů, které jsou namáhány chůzí. Tyto koberce se snadno čistí, můžete je bez problémů vysát. Pokud byste zde dali koberec s vysokým vlasem, bude pravděpodobně hned prošlapaný. Koberce s vysokým vlasem jsou vhodné do míst, kde se moc nechodí – to je například ložnice.

Kvalitní koberce poznáte podle hustoty vláken na metr čtvereční. Čím více vláken bude váš koberec mít, tím bude odolnější, hezčí. A také vám déle vydrží. Koberce kupujte ideálně osobně přímo na prodejně, kde si je můžete osahat. Koberec není levnou záležitostí, proto si dejte na čas a vybírejte tak, abyste si s jeho pomocí vytvořili dokonalé bydlení, kam se budete s radostí pravidelně vracet.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu