Dětský pokojíček: Jak předejít úrazům vašich ratolestí?

Vytvořili jste pro vaše dítko krásný designový pokoj, ve kterém si bude hrát a trávit spoustu času. Projděte si s námi seznam věcí, na kterých se nejčastěji chybuje, a stávají se úrazy. Je přeci každému jasné, že nemůže dítě hlídat nonstop.

Dětský postýlka pro pohodlné spaní

Postel je základ. Dítě v ní tráví na začátku svého života podstatnou část času a měla by být zkonstruovaná tak, aby v ní mohlo být bez dozoru. Je třeba dát si, ale pozor při výběru a zaměřit se pár detailů. Mezery ohrádky musí být spíše užší. Nechceme, aby se dítě zaklínilo ve snaze z postýlky uniknout, nebo aby bylo schopné mezerou propadnout.

Postýlka by měla být dostatečně hluboká a široká, aby zde mělo dítě dostatek prostoru se různě během spánku otáčet a pohybovat. Postel by neměla být příliš vysoká, aby nehrozilo riziko pádu z ní. Na okraje postele můžeme dát molitanové zábrany, aby nedošlo k úderu do hlavy, nebo zda zavěsíme různé kapsáře, kde můžeme uschovat oblíbené hračky, nebo pyžamo. Všechny provázky, ozdobné mašle, nebo kanýry by neměly být delší než 30 centimetrů.

Překrásné, ale nevhodné hračky

Je třeba při koupi hraček, vybírat přepečlivě. Čas od času projít i starší hračky, zda se u nich neuvolňují například knoflíky nebo jiné komponenty, které by dítě mohlo vdechnout a sníst. Občas je dobré některé hračky zredukovat, poslat dál a poškozené vyhodit.

Zásuvky u komod a elektrické zásuvky

Ujistěte se, že všechny, ale opravdu všechny elektrické zásuvky mají chránič! Zásuvky komod jsou opatřené pojistkou pro otevření. Děti jsou vynalézavé a dokážou si z otevřených zásuvek postavit schody a dostat se tak i do horní části nábytku, kdy by na sebe mohly strhnout například lampičku, květinu.

Zajištění oken a rohů

Je nezbytné, aby vše v okolí okna nešlo použít jako schody k němu. Raději v každém případě okna opatřete pojistkou proti otevření. Nikdy nenechávejte otevřené okno dokořán a dítě bez dozoru. Pokud přeci jen některý kus nábytku má ostrý roh, nalepte na něj chránič.

Používejte protiskluzové předložky, aby na nich nemohlo dojít při běhu k pádu. Překontrolujte, že se nedostanou k žádné elektroinstalaci – například, že lampa nelze svrhnout. Jedná se o prostor, kde se vy a vaše dítě musí cítit bezpečně.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu