Dětský šampon jako překvapivě univerzální pomocník pro vaši domácnost

Dětský šampon s jemným složením lze použít nejen k mytí vlasů. Zatímco většina šamponů obsahuje povrchově aktivní látky, které působí na odstranění nečistot a olejů snížením povrchového napětí kapalin, složení dětských šamponů využívá menší množství jemnějších povrchově aktivních látek s dlouhým řetězcem, které jsou velmi účinné i při čištění dalších věcí. Na co vše lze šampon použít?

Štětce na líčení

Není překvapením, že štětce na make-up, oční stíny, tvářenku a další dekorativní kosmetiku by se měly pravidelně čistit. V ideálním případě se při každodenním používání doporučuje čistit je alespoň jednou týdně.

Proč? Kosmetické pomůcky totiž mohou být plné nejen drobných usazenin z kosmetiky, ale také částeček kůže, mazu a bakterií. Pokud se vám nechce investovat do speciálních prostředků, které jsou na čištění štětců určené, použijte jemný dětský šampon.

Jak? Zřeďte několik kapek šamponu vlažnou vodou a štětce do tohoto roztoku ponořte, přičemž ponechte dostatek času na namočení, aby roztok do štětin dobře pronikl. Poté štětiny jemně promněte na dlani nebo na silikonové podložce, abyste nečistoty odstranili. Štětiny dobře opláchněte, vymačkejte přebytečnou vodu, štětec vytvarujte a před použitím ho nechte zcela vyschnout.

Helmy

Dětský šampon je skvělou volbou pro čištění rozmanitých druhů sportovních helem a chráničů hlavy, protože je navržen tak, aby pronikl přes oleje, odumřelou kůži i pot, které se usazují na nejen vlasech, ale i na všem, co se nosí na hlavě. Dětský šampon dobře odstraní nejen nečistoty, ale též bakterie způsobující zápach.

Pomocí několika kapek dětského šamponu a vlažné vody vytvořte jemný čisticí roztok. Do roztoku namočte bílý hadřík, dobře jej vyždímejte a jemným tlakem otřete vnitřní část helmy. Hadřík opláchněte a podle potřeby opakujte. Následně vnitřek helmy otřete hadříkem namočeným v čisté vodě a před použitím nechte uschnout na vzduchu.

Děti s helmou na hlavě.
zdroj: unsplash.com

Nástroje na úpravu vlasů

Hřebeny, kartáče, kulmy i žehličky na vlasy by se měly rovněž pravidelně čistit, aby se z nich odstranily zbytky pečujících přípravků i další nečistoty. Dětský šampon, který je určen k šetrnému odstraňování těchto látek z vlasů, poslouží i jako vynikající čisticí prostředek na nástroje pro úpravu vlasů všeho druhu.

Oblečení

Některé druhy oblečení a doplňků, jako jsou šátky nebo jemné spodní prádlo, je lepší prát v ruce než v pračce. Při ručním praní existuje několik možností výběru čisticích prostředků, včetně tekutých pracích prostředků. K tomuto účelu se ale dobře hodí také dětský šampon.

Jemný dětský šampon lze použít i k ošetření skvrn na prádle, včetně barev na vodní bázi a některých barev na vlasy. Šampon nakapejte na oblečení potřísněné barvou před praním nebo jej použijte k odstranění barvy ze štětců a jiných řemeslnických nástrojů a materiálů.

Bižuterie

Dětský šampon sice není ideální pro použití na drahé kameny, zlato, stříbro nebo platinové šperky, ale je bezpečný pro čištění chromu, který se často používá v bižuterii. Šetrný roztok na čištění bižuterie vyrobíte tak, že rozmícháte několik kapek dětského šamponu a půl lžičky jedlé sody v dostatečným množstvím vody, aby vznikla pasta. Pomocí jemného hadříku naneste pastu na šperk a vyleštěte jej.

Pomocník v nouzi

Vzhledem k tomu, že dětský šampon je vlastně jemné mýdlo, ho lze použít na čistění mnoha dalších předmětů v domácnosti, zejména pokud nemáte k dispozici jiné prostředky.

Nouzový způsob použití dětského šamponu zahrnuje nejen mytí nádobí, dětský šampon lze použít i jako čisticí prostředek na podlahy, pracovní desky a jiné tvrdé povrchy nebo jako prací prostředek.

Zdroj: cleanmyspace.com, ikeepclean.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu