Máte možnost pracovat z domu? V tom případě si jistě ceníte částečné svobody, kterou vám tento způsob práce umožňuje. Existuje však jedna nezbytnost, kterou budete při práci z domu potřebovat. A tou je domácí pracovna. Jak ji zařídit tak, aby se vám z ní pracovalo co nejlépe? Inspirujte se s námi!
Ačkoliv možná občas podlehnete a pracujete z postele, nebo se hrbíte u počítače na gauči, rozhodně se nejedná o nic, co by se dalo provozovat dlouhodobě. Pokud jste se rozhodli pracovat z domova, je domácí pracovna nezbytností, která vám usnadní váš život. Ačkoliv je ideální mít vlastní místnost vyhrazenou pro vaši pracovnu, v nejhorším případě vám dobře poslouží i vhodně umístěný koutek. Jak se ale pracovnu zařídit?
Jak si zařídit pracovnu, když máte celou místnost?
Máte možnost mít svoji domácí pracovnu v samostatném pokoji? V tom případě máte velké štěstí. Jako první se pusťte do výmalby. Ta by měla odrážet to, jací jste. Při vybírání výmalby myslete na to, že jsou barvy, které kreativitu povzbuzují, jiné vás zase mohou unavovat. Ideální jsou například zelená, žlutá nebo oranžová barva. Vaši pracovnu je třeba vybavit také nábytkem.
Čtěte také: Jak na výběr kancelářské židle do domácí pracovny
Základem každé pracovny je dostatečně velký pracovní stůl, na druhém místě je kvalitní kancelářská židle. Se správnou židlí vás nebude trápit bolest zad, která by mohla práci komplikovat. Záleží na oboru, ve kterém pracujete, ale jistě budete potřebovat i úložné prostory. Ty mohou tvořit police, komody, ale i skříně. Pokud již víte, co všechno budete potřebovat, rozmyslete si, jak nábytek rozmístíte.
Jak si zařídit pracovnu, když máte jen kout?
Ačkoliv to není úplně šťastná možnost, někdy není zbytí a naše domácí pracovna se skládá z koutu v jiném pokoji. Velmi často se jedná o ložnici nebo obývací pokoj. Pokud nechcete, aby na sebe takový kout lákal mnoho pozornosti, musíte si dávat při jeho zařizování pozor. U pracovního koutu nebudete řešit barvu výmalby, ale nábytek, který se do vašeho koutu vejde. Měl by být funkční, ale také ladit ke zbytku dané místnosti.
Velmi oblíbené jsou například rohové pracovní stoly, které jsou často opatřeny i úložným prostorem. Pod stůl můžete zasunout skříňku se zásuvkami, díky kterým budeme mít místo, kde budete moct uskladnit všechny svoje dokumenty. Ačkoliv budete mít tendenci se odbývat, pořiďte si kvalitní kancelářskou židli. Rozhodně neseďte na té, co máte u jídelního stolu.
Nepřehlédněte: Dům v San Franciscu, který si zamilujete na první pohled
Domácí pracovna: Co musíte vědět
Pokud vám to situace dovolí, umístěte si stůl i židli tak, abyste nebděli zády ke dveřím. Po chvíli práce byste zjistili, jak nepříjemné to je. Nemluvě o tom, že byste neměli sedět ani se stolem posunutým u stěny. Při práci by vám pohled na prázdnou stěnu nijak nepomohl. Když už, tak si stěnu vyzdobte třeba nástěnkou. Stůl postavte co nejblíže oknu – kvůli dennímu světlu. Nezapomínejte však ani na lampičku. Práce u ní bude mnohem příjemnější než u obyčejného centrálního osvětlení. Ve svojí blízkosti oceníte i nástěnku nebo tabuli, kam si budete moct zapisovat prioritní úkoly, poznámky apod.