Dovolená se psem: Co se vyplatí zvážit, než s vaším mazlíčkem vyrazíte pod stan?

Patříte mezi ty majitele čtyřnohých mazlíčků, kteří rádi tráví dovolenou v přírodě? Pak vás patrně již napadlo, že jedním z možných způsobů je kempování. Dobrou zprávou je, že většina psů si s vámi dobrodružství v divočině ráda užije. Přesto je ale vhodné předem zvážit několik věcí, aby vaše dovolená byla bezpečná i zábavná.

Plánujte a kontrolujte

Při plánování kempování pro vás a vašeho čtyřnohého kamaráda si předtím, než vyrazíte na cestu, nezapomeňte odškrtnout několik důležitých položek na seznamu úkolů.

Pro začátek byste si měli včas zarezervovat místo v kempu, zejména v době největšího zájmu o dovolenou, a dobře zkontrolovat všechna pravidla, která se vztahují na psí návštěvníky. Měli byste také naplánovat trasu cesty, která zahrnuje snadné příležitosti k zastavení.

Pokud váš pes není na kempování zvyklý, můžete si spaní venku nacvičit. Stačí si na zahradě postavit stan a na jednu nebo dvě noci se v něm s vaším mazlíčkem „uvelebit“.

Když jste v lese, nemusíte mít vždy nejlepší mobilní signál, takže i když má váš pes mikročip, zvažte přidání nouzového kontaktu na obojek pro případ, že by se váš mazlíček zatoulal a čip „nefungoval“.

Investujte do správné výbavy

Většina „zapálených táborníků“ vám potvrdí, že správná výbava může znamenat velký rozdíl. Stejné pravidlo platí i pro vašeho psího společníka. Pokud jste tak ještě neučinili, možná budete chtít investovat do výbavy pro vašeho psa, jako je například kvalitní postroj nebo sada odolných misek na jídlo a vodu.

Navštivte veterináře

Před jakýmkoli delším výletem je vždy vhodné domluvit si schůzku s veterinářem. Budete mít jistotu, že váš pes má aktuální očkování, zejména pokud je kemp vyžaduje pro vstup, a že se váš miláček nepotýká s žádnými potenciálními zdravotními problémy, kvůli kterým by pro něj kempování nebylo bezpečné.

Nezapomeňte na krmivo

Může být lákavé podělit se s vaším pejskem o lahodné jídlo u táboráku, zejména když na vás zírá toužebnýma očima, ale během výletu se snažte udržet stravu svého psa v co nejnormálnějším stavu, abyste předešli nepříjemným žaludečním potížím.

Kousek vařeného kuřete nebo ryby bez přidané soli nebo jiného koření je pravděpodobně v pořádku, ale tučné odřezky a jakékoli jiné mastné jídlo mohou být pro vašeho psa nebezpečné.

Je také důležité zajistit, aby měl váš pes neustále přístup k čerstvé a čisté vodě a k místu odpočinku ve stínu. Pokud si myslíte, že se můžete spolehnout na rybník nebo potok, kde se váš pes může osvěžit, zamyslete se znovu. Voda může obsahovat škodlivé řasy nebo parazity.

Krabička poslední záchrany

Pokud jste vášnivými táborníky, váš batoh již pravděpodobně obsahuje základní potřeby první pomoci. Když ale berete svého psího miláčka s sebou do kempu, měli byste se připravit i na další případné nouzové situace.

Pamatujte si, že pokud byl váš pes zraněn, je velmi důležité zachovat chladnou hlavu. Psi jsou totiž velmi intuitivní a dokážou vycítit, pokud panikaříte. To pak zvyšuje pravděpodobnost, že i oni budu více nervózní.

Pozor na divokou zvěř

Když se vydáte kempovat, je pravděpodobné, že váš pes v přírodě narazí na další zvířata. Zvažte proto, zda mu při procházce v lese umožníte neomezený volný pohyb. V některých případech je vhodnější přibalit dlouhé vodítko a mít ho u sebe, abyste zabránili případným potyčkám s divokými zvířaty.

Stanování se psem.
zdroj: freepik.com

Buďte vždy poblíž

Kromě dlouhého vodítka mějte na paměti, že váš domácí mazlíček by se vám nikdy neměl vzdálit z dohledu. Váš pes může být doma skvělým a poslušným společníkem, ale při kontaktu s novým prostředím může dojít k naprosté změně chování a může se stát plachým, uzavřeným, nebo dokonce agresivním.

Proto nikdy nepředpokládejte, jak se váš pes bude chovat ve společnosti jiných lidí nebo zvířat. V zájmu bezpečnosti je nejlepší mít psa neustále nablízku, a to jak v kempu, tak i při všech venkovních aktivitách.

Přibalte deky navíc

Zatímco pro člověka je snadné se po koupání v jezeře rychle osušit, pokud je váš čtyřnohý přítel milovníkem vodních hrátek, měli byste mít po ruce dostatek ručníků a dek, abyste ho mohli osušit, zejména ve večerních hodinách, kdy teplota rychle klesá.

Ručníky a deky lze použít i v nouzových situacích či v případě nečekaného lijáku. Pokud plánujete vyrazit se psem na kánoi nebo kajaku, zvažte vzít s sebou i záchrannou vestu pro psa.

Možná váš pes umí dobře plavat v bazénu, ale na velké vodní ploše či obecně v prostředí, kde nebude poblíž břeh, bude bezpečnější, když bude mít na sobě vestu.

Pozor na klíšťata

Pokud preventivní přípravky proti klíšťatům nepoužíváte běžně, během kempování a pobytu v přírodě jsou nutností. To poslední, co chcete, jsou nechtění parazité, kteří se na vašeho mazlíčka přisají. I přesto nezapomeňte vašeho čtyřnohého mazlíčka pravidelně prohlížet.

Dodržujte režim

Psi stejně jako děti mohou vykazovat změny v chování, když se jejich rozvrh naruší. Váš mazlíček je zvyklý na určitou rutinu a nemusí dobře reagovat na to, že mu víkendové nebo týdenní kempování vše změní.

Zatímco někteří psi jsou pohodoví a rádi se přizpůsobí, u jiných to tak být nemusí, proto se snažte dodržovat jejich pravidelný rozvrh krmení a venčení. Může také pomoci přibalit jeho pohodlný pelíšek a hračku.

Zdroj: countryliving.com, gopetfriendly.com, rover.com

 

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu