Dřevěný nábytek – evergreen, který z módy nevyjde

Jsou klasiky, které přežijí každé zemětřesení módních trendů. A je to právě dřevěný nábytek, o kterém bude řeč. V našich domácnostech plní svou funkci už po staletí a pravděpodobně i nadále jej v bytech či domech vždy najdeme.

Má mnoho předností

Dřevo je nejzajímavějším materiálem, který se v interiérech používá. Jako obnovitelný zdroj je dřevo šetrné k přírodě a nábytek z něj vyrobený má dlouhou životnost. Dřevěný solitér se hodí ke každému stylu a může mít jakýkoli tvar či barvu. Dřevěný nábytek je ale nadčasově krásný i sám o sobě, navíc vytváří dojem útulného prostředí a je příjemný na dotek. V neposlední řadě musíme zmínit, že dřevo je antialergické, hygienické a nezadržuje prach.

Překližka nebo masiv?

Každé dřevo, i to nejodolnější, se vyznačuje určitou hydroskopičností, což znamená, že reaguje při styku s vodou nebo ve vlhkém prostředí. Projeví se to zejména změnou objemu. Před použitím musí být tedy každé dřevo dostatečně vyschlé.

Nábytek z masivu se obecně hodí do suchých prostor. V místnostech, kde je vyšší vlhkost, jako například kuchyň či koupelna, je lepší použít vhodnější materiály, respektive materiály vytvořené slepením dřevěných latěk nebo pásů a následnou povrchovou úpravou dýhováním. Slepením několika dýh vznikne překližka, která vlhké prostředí snáší relativně dobře.

Design

Neocenitelným solitérem v interiéru je standardní komoda. Je skvělá tím, jak vypadá, a navíc poskytuje velké množství úložného prostoru pro nejrůznější věci. Pro ty, komu dřevěný nábytek přijde příliš drahý, je na trhu je široká nabídka různých provedení nábytkových dvířek a každý si může vybrat komodu takovou, která bude přesně vyhovovat jeho vkusu. Ten, kdo má rád tradiční a přirozený vzhled dřeva, určitě zvolí fóliované dřevodekory, které perfektně imitují vzhled dřeva včetně jeho povrchové kresby. Ti, kdo preferují moderní design si zase zcela určitě vyberou mezi matnými nebo lesklými dekory, které jsou jak ve fóliovaném provedení, tak v podobě nábytkových dvířek s velmi odolnými a designově zajímavými akrylátovými povrchy.

Není dřevo jako dřevo

každé dřevo má jiné pohledové i užitné vlastnosti. A volba podléhá i módním trendům. V současnosti je například velmi populární teakové dřevo se svými odstíny od medově zlaté až po tmavě hnědou barvu. Toto dřevo má navíc velkou výhodu v tom, že je zcela odolné proti napadání plísněmi.

Ve světě, kterému vládne technika je právě dřevo materiálem, který přináší klid a harmonii. Dřevěný nábytek je zkrátka skvělým prostředkem pro zútulnění a proteplení interiéru.

Pokud stále váháte, zda si dřevěný nábytek – nebo dřevěný solitér – do své domácnosti pořídit, věřte, že to za ten pocit stojí. Dřevo k nám prostě patří, jsme k němu podvědomě přitahováni, je hluboko v nás ukrytým spojením s našimi kořeny a s přírodou vůbec.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu