Epsomská sůl: Malý zázrak pro vaše pokojové rostliny

Epsomskou sůl máte pravděpodobně spojenou především s regeneračními koupelemi, které pomáhají od bolestí kloubů i svalů. Věděli jste ale, že ji velmi ocení i vaše rostliny, kterým může pomoci od řady problémů?

Co vše epsomská sůl dokáže?

Základní složkou epsomské soli je síran hořečnatý a právě hořčík a síra mohou velmi pomoci udržet vaše pokojové rostliny v té nejlepší kondici. Výhodou používání této soli je také její šetrnost k životnímu prostředí a finanční nenáročnost.

Zatímco ve venkovních podmínkách obvykle nedostatek hořčíku i síry v půdě nepředstavují problém, při pěstování rostlin v květináčích se v průběhu času z půdy „vyluhují“ neustálým zaléváním. Jak používat epsomskou sůl na pokojové rostliny?

  • Podpora příjmu živin – tato sůl pomáhá rostlině absorbovat živiny z půdy, což vede k lepšímu růstu a sytě zeleným listům. Rozpusťte jednu polévkovou lžíci soli ve čtyřech litrech vody a vzniklý roztok  použijte na vaše pokojové rostliny jednou za 3-4 týdny. Roztok můžete použít nejen k zalití, ale také k nastříkání na listy. K rostlinám, které ho ocení nejvíce, patří potos a filodendron.
  • Minimalizování šoku po přesazení – přidejte jednu polévkovou lžíci epsomské soli do čtyř litrů vody a po přesazení rostliny tímto roztokem zalijte. Zálivka eliminuje také možnost vadnutí.
  • Udržování svěžích kapradin – nedostatek hořčíku a síry způsobuje blednutí a žloutnutí kapradin. Tomu můžete zabránit pomocí epsomské soli, která kapradinám pomůže s tvorbou chlorofylu, zdravým růstem i odolností proti chorobám a škůdcům. Přidejte dvě polévkové lžíce soli do čtyř litrů vody a jednou měsíčně tímto roztokem postříkejte listy kapradin.
  • Zabránění kroucení listů – nedostatek hořčíku nejvíce postihuje spodní listy a způsobuje kroucení společně s chlorózou, kdy žilky listů zůstávají zelené, zatímco oblasti mezi nimi žloutnou. Listy se stáčejí nahoru nebo dovnitř též v důsledku nedostatku síry. Proti těmto problémům stačí listy postříkat roztokem epsomské soli zředěným vodou.
Zalévání rostlin.
zdroj: unsplash.com
  • Zabránění žloutnutí listů – přidejte jednu polévkovou lžíci epsomské soli do čtyř litrů vody a použijte roztok jako postřik na listy nebo rostlinu jednou za 3-4 týdny tímto roztokem zalijte, aby byly listy opět zdravé.
  • Podpora zelených listů – hořčík způsobuje, že listy rostlin jsou hustší a zelenější, protože zvyšuje produkci chlorofylu, který dodává listům bohatost a barvy. Postřikování listů roztokem epsomské soli a vody je udrží svěží a plné barev.
  • Přirozené hubení škůdců – epsomskou sůl můžete navrstvit kolem nádoby, ve které pěstujete rostliny na terase či balkoně, abyste udrželi na uzdě škůdce, včetně plžů a některých druhů hmyzu.
  • Podpora kvetení – kvetení fialek, pokojových lilií, azalek, petúnií i růží podpoříte přidáním jedné polévkové lžíce epsomské soli do čtyř litrů vody a následným postřikem přímo na listy jednou za 15-20 dní. Tímto roztokem můžete rostliny též jednou za 3-5 týdnů zalévat.
  • Hydroponické pěstování rostlin – pěstování některých pokojových rostlin ve vodě je čím dál tím oblíbenější a epsomská sůl je pomůže udržet dlouho svěží a zdravé. Přidání špetky epsomské soli jednou nebo dvakrát za měsíc do vody pomůže rostlině vstřebávat živiny. V neposlední řadě tak prodloužíte i životnost řezaných květin.

Zdroj: gardeningknowhow.com, happysprout.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu