Extra těžké deky, nejnovější trend ložnic. S čím pomáhají a jak je správně vybrat?

Patříte k těm, kteří i dlouhé minuty po ulehnutí do postele nemohou kvůli stresu a nejrůznějším myšlenkám usnout. Zlepšit váš spánek můžete nejen pomocí meditací, čajů či nejrůznějších farmaceutických prostředků, ale také pomocí tak zvané extra těžké deky. Stojí za to do ní investovat?

Co je to extra těžká deka?

Název extra těžká deka souvisí s tím, že tato přikrývka by měla odpovídat 10 % vaší tělesné váhy. Aby toho bylo možné dosáhnout, je deka uvnitř vyplněna speciálními mikrokuličkami, které se nacházejí v jakýchsi malých komorách, na které je deka uvnitř rozdělena. To zaručuje rovnoměrné rozložení její hmotnosti, a nemusíte tak mít obavu, že by se během noci kuličky „sesypaly“ na jednu stranu. Kromě variant pro dospělé, existují i varianty pro děti. Princip extra těžké deky souvisí s tím, že člověk se pod touto přikrývkou cítí jako by objímán, což pomáhá k jeho celkovému zklidnění a lepšímu spánku. Vlastně je to podobný princip jako zavinování miminek.

Zmírnění stresu, úzkosti i převalování

Jedním z největších lákadel zátěžové deky je samozřejmě její příslib snížení úzkosti a stresu. S těmito dvěma věcmi bojujeme všichni, ale pro některé lidi je to důvod, proč nemohou v noci usnout. Nejrůznější studie prokázaly, že hluboká tlaková stimulace, kterou extra těžká deka poskytuje, zvyšuje hladinu serotoninu, neurotransmiteru, který se podílí na regulaci spánku a má uklidňující účinek. Navíc pocit objetí způsobuje v těle produkci oxytocinu, který poskytuje další výhody, jako je snížení bolesti a stresu, a zároveň posiluje imunitní systém. Extra těžká deka tak poskytuje pocit bezpečí, klidu a pohodlí.

Patříte k lidem, kteří se v noci převalují? Nedává tento neklidný pohyb vám nebo vašemu partnerovi v noci spát? I s tím vám může pomoci extra těžká deka pomoci.  Díky rovnoměrně rozložené hmotnosti a jemnému tlaku na celé tělo omezuje pohyb a udržuje člověka v klidu.

Úleva od poruch spánku

I když existují určité stavy, jako je obstrukční spánková apnoe, astma nebo klaustrofobie, u kterých se extra těžká deka nedoporučuje, u mnoha jiných potíží může pomoci. Lidem, kteří trpí syndromem neklidných nohou nebo nespavostí, tyto deky pomáhají zmírnit příznaky.

Léčba autismu

Extra těžké deky se používají také jako forma terapie pro osoby s autismem nebo jinými poruchami, které ovlivňují smyslové prožitky. Tyto deky mohou pomocí hluboké tlakové stimulace regulovat naše emoce a chování. Výzkumy prokazují, že dotyk, který deky vyvolávají, stimuluje části limbického systému, mozkové sítě, která zpracovává emoce a strach.

Potenciální rizika

Výrobci varují, že extra těžké deky by nikdy neměly být používány pro děti mladší dvou let nebo domácí zvířata, protože mohou zvýšit riziko udušení. I dospělí by se měli před použitím deky jako formy domácí terapie k léčbě úzkosti, stresu nebo jiných zdravotních potíží poradit s lékařem. Je také důležité si uvědomit, že deka působí na každého jinak a že není všelékem.

Jak vybrat extra těžkou deku

Jako obecné pravidlo většina výrobců doporučuje vybrat si takovou deku, která odpovídá maximálně 10 % naší tělesné hmotnosti. Tím je zajištěno, že deka nebude příliš těžká. To znamená, že dospělý člověk, který váží 80 kilogramů, potřebuje deku o hmotnosti 8 kilogramů a pro většinu dětí by deka měla mít pouze 1 až 2 kilogramy. Pokud jde o velikost, je důležité vybrat správnou velikost pro vaši postel, protože deka by neměla viset z postele. Na výběr je též mnoho různých druhů materiálů i výplní, zde se řiďte svou osobní preferencí.

Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, cdn.shopify.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu