Hluk nás trápí nejen v bytech, ale i rodinných domech. Jak se ho účinně zbavit?

Nejrůznější hluk je dnes běžnou součástí našeho života. Rozmanitá doprava a další lidské činnosti vytvářejí neustálý šum. Samozřejmě, že obecně větší hluk je ve městech než na vesnici a v bytech než v rodinných domech. To ale neznamená, že vás hluk ve vlastním domě trápit nemůže.

Na místě záleží

Na to, jak moc velký hluk doma budete slyšet, má velký vliv lokalita, ve které se váš dům nachází. Tedy především to, zda dům sousedí se silnicí či nikoli, a také to, zda jde o dům stojící samostatně, nebo z obou stran sousedící s vedlejšími domy. Každopádně, ať se již chcete izolovat od hluku projíždějících aut či hlučných sousedů a jejich psa, existuje několik jednoduchých triků, které vám k tichu účinně napomohou.

Pozor na okna a dveře

Největší hluk přichází do našich domovů kvůli nekvalitním a netěsnícím oknům a dveřím. Z tohoto důvodu tak není nikdy pozdě na investici do kvalitních protihlukových oken a dveří. Částečně může napomoci i izolace pomocí pěnového těsnění. Efekt bude ale pouze omezený. Pokud se rozhodnete pro výměnu oken, při jejich výběru se věnujte nejen jejich barvě či velikosti, ale také jejich konstrukci. Protihluková okna obecně disponují speciálními izolačními dvojskly. Mezi těmito skly se nachází stlačený plyn, který hluk velmi dobře absorbuje. To, zda vám okna poskytnou dostatečnou ochranu před hlukem, si můžete ověřit pomocí tak zvaného indexu vzduchové neprůzvučnosti. Čím vyšší má okno tento index, tím lépe váš dům odhluční. Dnešní klasická plastová okna s dvojsklem mají index vzduchové neprůzvučnosti okolo třiceti dvou decibelů. V případě, že chce ještě větší ticho, investujte do trojskel.

zdroj: pixabay.com

Izolace stěn domu

Velký vliv na míru hluku, který v domě slyšíte, má rovněž izolace vnějších stěn domu. Tato izolace má navíc nejen zvukově izolační efekt, ale také tepelně izolační. Populární jsou v současné době především izolace vyrobené z celulózových vláken. Jedná se vlastně o přetříděný novinový papír, do kterého se přidává boritá sůl. Jejich směs se následně umele ve speciálním mlýnu. Izolace kromě tepla a hluku chrání také před plísní, požárem či nepříjemným hmyzem. Kromě stěn domu pod fasádou se tyto izolace mohou použít také k izolaci střech či půdních prostor.

Předzahrádka s jehličnany

K omezení hluku je vhodné využít i zahradu kolem domu. Ideální je, pokud máte před domem alespoň malou předzahrádku. Pokud ji osázíte jehličnany, kromě klasických tújí můžete využít i tisy či cypřiše, vytvoříte tak hluku i prachu účinnou bariéru.

Zdroj: fantastichandyman.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu