I naší zahradě je horko aneb práce, které se během horkých letních dní vyplatí odložit

Pokud máme zahradu, často se snažíme o to, aby byla jakousi oázou klidu okolo našeho domu. Z tohoto důvodu tak péči o květiny, keře a další rostliny, které se v ní nacházejí, věnujeme nemalé množství času i energie. Většina z nás se nejrůznějším zahradnickým pracím věnuje o víkendu nebo odpoledne, když přijde z práce. Víte ale, že existuje několik činností, které bychom, především během teplých letních odpolední, dělat neměli?

Zalévání a hnojení

Zalévat zahradní rostliny odpoledne, zejména v letních měsících, není dobrý nápad. Slunce je na vrcholu a díky teplu se voda může vypařit dříve, než se její dostatečné množství vstřebá do kořenů a půdy.

Pokud jde o letní zalévání, je nejlepší zalévat ráno nebo později večer. Podobně pokud chcete do vody přidat hnojivo, zalévejte s ním ráno či večer. Přihnojování rostlin v intenzivním horku způsobí více škody než užitku, většina se ho na slunci odpaří, čímž dojde ke ztrátě účinnosti produktu.

Přesazování rostlin na zahradě.
zdroj: freepik.com

Přesazování a sázení

Také případné sázení nebo přesazování je nejlepší provádět večer nebo ráno. V odpoledních hodinách rostliny zbytečně vystavíte intenzivnímu teplu, čímž se dostanou do šoku. Obecně je lepší přesazovat, když je oblačno nebo zataženo, chladnější a vlhčí vzduch poskytuje rostlinám více času na adaptaci a uchycení.

Prořezávání a řízkování

Stejně tak prořezávání stromů a keřů během slunečných dní zbytečně čerstvé řezy vystavuje teplu. Vyhněte se též odebírání řízků k množení, protože rostlina během intenzivního horka postrádá vláhu. Navíc po odebrání řízku teplo urychlí proces vadnutí, což sníží šance na úspěšnost množení.

Vytrhávání plevele na zahradě.
zdroj: pixabay.com

Vytrhávání plevele

Nikdo nechce mít na zahrádce plevel, ale vytrhávat ho během horkých letních odpolední není nejlepší nápad. Půda kolem rostlin může být kvůli slunci tvrdá, což vytrhávání znesnadňuje. Můžete také poškodit kořeny rostlin, v jejichž blízkosti se plevel nachází. Nejlepší je plevel vytrhávat po zalití rostlin ráno nebo večer.

Používání pesticidů

Většina chemických pesticidů a fungicidů se v horku rychle odpařuje. Také opylovači jsou nejaktivnější během odpoledne a pesticidy by jim mohly zbytečně ublížit.

Sklízení bylinek

Překvapivě také sklízení některých bylinek se během odpoledních hodin nedoporučuje. Nejlepší čas na sklizeň bylinek je údajně brzy ráno, ještě než uschne rosa. Tehdy sklizené bylinky mají nejlepší vůni a chuť.

Zdroj: balconygardenweb.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu