Akné, alergie, ekzémy, ale i další nepříjemné zdravotní problémy vás mohou potkat ve chvíli, kdy budete měnit své ručníky a ložní prádlo jen „jednou za čas“. Chcete se těmto nepříjemným problémům vyhnout? Dnes vám řekneme, jak často byste měli měnit nejen ručníky, ale právě i ložní prádlo.
Ručníky a osušky jsou plné bakterií
Nejen ručníky, ale i osušky jsou doslovnou líhní bakterií všeho druhu. Otíráte do nich svá mokrá těla, přičemž se do nich při utírání dostanou i zbytky kůže. Proto nevadí, že do ručníku utíráte umyté a čisté tělo – kůže, která na ručníku zůstane, je spolu s vlhkem a teplem ideálním místem pro výskyt bakterií. I proto byste měli všechny ručníky i osušky měnit každé 3 až 4 dny. Nezapomínejte ani na to, abyste měli každý svůj vlastní ručník. Nikdy si své ručníky vzájemně nepůjčujte.
Čtěte také: Vlastnoručně vytvořený hrací koutek pro dětí pod schody? Není to výmysl, poradíme vám, jak na to
Jak je to s ložním prádlem?
Stejně jako v ručnících, i v ložním prádle se vyskytuje bakterií víc než dost. A protože v posteli trávíte až třetinu svého života, měli byste spát v čistém. Většina osob mění prostěradla s povlečením jen jednou za měsíc, někteří i méně – a to je chyba. Ložní prádlo by se mělo měnit ideálně každý týden, maximálně po dvou týdnech. Tímto způsobem můžete předejít vzniku alergií, astmatu a dalším zdravotním problémům.
Polštáře a peřiny také vyžadují svoji péči
Peřiny, ale i polštáře byste měli prát alespoň jednou za čtvrt až půl roku. Že se vám peřina ani polštář do pračky nevejdou? Navštivte čistírnu, která tyto lůžkoviny vyčistí profesionálně. Věděli jste o tom, že pravidelné praní peřin a polštářů může prodloužit také jejich životnost?
Nepřehlédněte: Práce z domova: Základem je kvalitní stůl a židle. Nezapomínejte ani na dobré světlo
Utěrky na nádobí
Víte o tom, že na kuchyňské utěrce můžete po pár dnech používání najít více bakterií než na toaletě? Každodenně používané utěrky jsou rájem pro každou bakterii. I proto byste je měli měnit opravdu často – ideálně každý druhý, maximálně třetí den. Na již použitou utěrku pak nikdy nepokládejte potraviny (například ovoce či zeleninu), ale ani s nimi potraviny nepřekrývejte.
Jak často je třeba kupovat nové ručníky?
Ačkoliv praní může životnost některých věcí prodloužit, jinde je mnohaleté používání spíše na škodu. I proto všechny ručníky, utěrky a další věci pravidelně vyměňujte za nové. Polštáře a peřiny by se měly měnit každé tři roky, ručníky po dvou letech.
Autorský text | foto: pexels.com