Jak dlouho bychom vlastně měli každý den venčit našeho čtyřnohého miláčka?

Venčení přináší řadu výhod nám i psům samotným. Procházky poskytují našemu pejskovi nejen pohyb, ale jsou pro něj rovněž psychicky stimulující, protože může očichávat zajímavé pachy, setkávat se s jinými lidmi či psy a jednoduše prozkoumávat svět venku. V neposlední řadě jsou též zpestřením dlouhých a nudných hodin, které musí mnoho našich čtyřnohých miláčků strávit každý den doma o samotě. Pojďme se společně podívat na některé z častých otázek týkajících se venčení psů.

Na jak dlouho jít ven?

Odpověď na tuto otázku závisí na věku psa, jeho plemeni a dalších okolnostech. Rovněž je vhodné hned v úvodu poznamenat, že procházka a venčení nemusí být vždy totéž, především pokud chodíme do práce. Pětiminutové vyběhnutí se psem před dům, aby vykonal potřebu, rozhodně nelze považovat za procházku.

Štěňata obecně potřebují kratší procházky než dospělí psi, protože mají sice hodně energie, ale málo vytrvalosti, takže se snadno unaví. Štěňatům nejlépe vyhovují časté a krátké procházky, což také pomáhá při výcviku na vodítku. Postačí procházky v délce přibližně 10 minut, štěně zároveň takto venčete alespoň třikrát, ale raději vícekrát denně.

Starší psi obvykle mohou chodit na delší procházky než malá štěňata, ale zároveň mnoho psích seniorů potřebuje procházky přiměřeně dlouhé, aby se předešlo zraněním kloubů a svalů.

U seniorů se zaměřte na jednu nebo dvě procházky denně v délce přibližně 20 minut. Pokud je váš starší pes ve výborné kondici, chce pokračovat a netrpí kulháním nebo nadměrnou ztuhlostí po delších procházkách, můžete je absolvovat i o něco déle.

Dospělí psi mohou chodit na delší procházky než štěňata i senioři. Vaše procházky mohou být delší nebo kratší v závislosti na plemeni, tělesném typu a osobnosti vašeho psa. Většina dospělých psů ráda chodí na tolik procházek, na kolik je vezmete. Snažte se o alespoň dvě procházky denně v délce okolo 30 minut. Pokud máte čas, nebojte se přidat jednu nebo dvě procházky navíc.

Muž venčící psa.
zdroj: unsplash.com

Není pes jako pes aneb vliv plemena na délku procházky

Malá plemena, jako jsou čivavy, maltézští psíci či jorkšírští teriéři, obvykle potřebují kratší procházky. Jejich malé nožky se musí mnohem více pohybovat, aby urazily stejnou vzdálenost jako větší pes s delšíma nohama.

Brachycefalická plemena, jako je anglický buldok, francouzský buldoček a mops, mohou také vyžadovat kratší procházky. Je to proto, že krátké čenichy jim mohou ztěžovat dýchání, zejména při rychlejší chůzi či běhu.

Plemena psů s dlouhým hřbetem a krátkýma nohama, jako je baset či jezevčík, také mohou upřednostňovat kratší procházky, i když to závisí na konkrétním psovi.

Střední a velká plemena, jako je bígl, anglický špringršpaněl, zlatý retrívr a labradorský retrívr, jsou obvykle schopna bez problémů chodit na středně dlouhé a dlouhé procházky. Samozřejmě za předpokladu, že je pes zdravý a v dobré fyzické kondici.

Plemena, jako je australský ovčák, border kolie, sibiřský husky či výmarský ohař, jsou stavěna na rychlost a vytrvalost. Taková plemena si nejen mohou užívat delší procházky, ale mohou je dokonce i vyžadovat, aby byla doma klidná a spokojená.

Jaká denní doba je pro procházky nejvhodnější?

Přestože mnoho psů je ochotno jít na procházku téměř v kteroukoli denní dobu, ráno a podvečer jsou obecně pro procházky nejvhodnější dobou. Tyto časy rovněž umožňují, abyste psa důkladně vyvenčili před odchodem do práce a po návratu domů. Záleží samozřejmě rovněž na vaší pracovní době a časovém harmonogramu dne obecně.

Bezpečné venčení

Procházky se psem vždy přizpůsobte jeho individuálním potřebám. Pokud má váš pes nadváhu nebo zdravotní potíže, poraďte se před zahájením nového režimu venčení s veterinářem. Obecně platí, že nejlepší je délku procházek se psem zvyšovat postupně.

Procházky vždy ukončete dříve, než se pes příliš unaví. Mezi příznaky přílišné únavy psa patří zpomalení tempa, těžké dýchání s vyplazeným jazykem, odmítání chůze nebo polehávání. Pokud k tomu dojde, dopřejte psovi čas na odpočinek, pak se vydejte domů a další procházku zkraťte.

Pokud budete psa venčit déle než 30 minut, je dobré mít s sebou též vodu. I při mírnějších teplotách může mít váš pes žízeň a může se přehřát, zejména pokud má dlouhou a hustou srst nebo není zvyklý chodit na delší vzdálenosti. 

Zdroj: petmd.com, academyanimal.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu