Jak docílit toho, aby váš sprchový kout byl stále čistý a zářivý?

Zatímco v minulosti se ve většině koupelen nacházela vana, v několika posledních letech ji v mnoha domácnostech vystřídal sprchový kout. Ten je sice z mnoha důvodů praktičtější, ale zároveň vyžaduje pravidelnou údržbu. Především na skleněných dveřích jsou totiž velmi patrné zaschlé kapky vody a mýdlové usazeniny. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak sprchový kout udržet stále čistý a lesklý.

Stěrka nade vše

Chcete-li udržet sprchový kout čistý, je klíčová prevence. Velkou službu vám v tomto případě prokáže obyčejná stěrka na okna, kterou po každém použití sprchy setřete kapky vody na dveřích i stěnách sprchového kouta. Zamezíte tak jejich zaschnutí a vytvoření nevzhledných bílých skvrnek. V neposlední řadě nechávejte po použití sprchový kout vždy otevřený, pomůžete to jeho vysušení, a snížíte tak i riziko vzniku plísní.

Ocet a jedlá soda

K čištění sprchového kouta můžete využít nejen množství speciálních čisticích prostředků, ale také jednoduché prostředky, které si velmi snadno vyrobíte sami z několika ingrediencí. Velmi účinný prostředek získáte smícháním bílého octa se saponátem na nádobí v poměru jedna ku jedné. Tento roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte ho na přední i zadní stranu dveří i na dlaždičky. Směs nechte působit přibližně po dobu půl hodiny. Poté nečistoty snadno odstraníte pomocí houbičky, hadříku a čisté vody. Na závěr sklo i dlaždičky osušte utěrkou z mikrovlákna. Na silněji znečistěné sprchové kouty je možné použít kombinaci octa a jedlé sody. Další možnost představuje smíchání saponátu na nádobí s jedlou sodou a vytvoření pasty. Tento prostředek je vhodný i na sprchové kouty jejich součástí je dekorativní kámen.

Kouzlo s citronem

Skleněné dveře jsou při čistění náchylné na vznik šmouh. Tomu se dá vyhnout pomocí malého triku. Rozkrojte si citron na polovinu, položte ho na chvilku do jedlé sody a následně jím potřete obě strany skleněných dveří.

Kartáček na zuby či malířská škrabka

Pozornost je třeba věnovat také okrajům a kolejnicím sprchových dveří. Pokud na ně při čištění zapomínáte, jsou tyto záhyby častým místem, kdy vznikají plísně a zachycují se mýdlové usazeniny. Kovový rám kolem sprchových dveří lze účinně vyčistit starým kartáčkem na zuby. Malířská škrabka pomůže jednoduše odstranit nečistoty v místech, kde se kov stýká se sprchovou vaničkou nebo dveřmi.

Sprchový sprej

Pokud chcete dobu mezi jednotlivými čištěními sprchového koutu co nejvíce prodloužit, může vám k tomu napomoci vlastnoruční sprchový sprej. Stačí smíchat jeden šálek vody, půl šálku octa, trochu saponátu na nádobí a 10-20 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Ten navíc dodá vaší koupelně příjemnou vůni. Po setření povrchu sprchového koutu stěrkou jím kout lehce postříkejte.

Zdroj: bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu