Dát čerstvě natrhané květiny ze zahrady do vázy zvládne každý. Umění aranžování květin ale vyžaduje trochu více přemýšlení a techniky. Vytvoření krásné kytice a zajištění toho, aby si květiny zachovaly svou barvu a čerstvost, vyžaduje určité znalosti a přípravu. Výsledek ale stojí za to.
Návrh květinového aranžmá
Prvním krokem, kterým se při aranžování řídit, je rozhodnout se pro určité barevné schéma ještě před nákupem nebo natrháním květin. Tím zajistíte, že vyberete barvy, které spolu dobře ladí.
Monochromatická schémata, která ukazují rozmanitost různých odstínů stejné barvy, mohou být překvapivě nápadná. Chcete-li získat vysoce působivý květinový design, vyzkoušejte barvy, které budou vynikat jedna proti druhé.
Na druhou stranu platí, že i když můžete být při výběru barevného schématu metodičtí, při kombinování květin se fantazii meze nekladou. Nemusíte se obávat, že byste udělali chybu.
Řez a příprava květin
Existuje několik důležitých kroků, které je třeba před vlastním aranžováním učinit, abyste květiny připravili a zajistili jejich delší životnost. Nejprve odstraňte ze stonků přebytečné listy a též poškozené okvětní lístky.
Pokud jsou na stejném stonku jako plný květ nežádoucí poupata, odřízněte je také. Po očištění stonků proveďte čerstvý šikmý řez stonku. Takto připravené květiny vložte do jakékoli čisté vázy nebo kbelíku s vodou a výživou pro květiny, nemusí to být vaše „konečná nádoba“.
Výběr nádoby
Při výběru vázy nebo jiné nádoby pro aranžmá berte v úvahu typ květin, které používáte. Například tulipány obvykle vyžadují oporu ve váze s rovnou stranou, zatímco vysoké větve nebo květiny s velkým těžkým květem mohou potřebovat nádobu se zátěží.
Kromě tradičních váz lze květinová aranžmá umístit též do látkových či proutěných košů, které jim dodávají přirozenou strukturu. Stačí do nich vhodně umístit plastové nádoby, do kterých květiny naaranžujete. V případě potřeby vyplňte jejich okolí mechem a dalšími přírodninami, abyste je uvnitř koše zamaskovali.
Příprava vázy
Nejdůležitější technika aranžování květin se překvapivě netýká květin, ale vázy či jiné nádoby, do které je vložíte. Pokud květiny nemají „pevný základ“, nezůstanou na místě a aranžmá se nakonec rozpadne.
Chcete-li mít jistotu, že květiny zůstanou tak, jak si přejete, vytvořte přes ústí vázy mřížku z květinové pásky. Stonky „prostrčte“ otvory v mřížce, aby zůstaly na místě.
Vytvoření základu se zelení
Nejlepší způsob, jak aranžovat květiny, je začít se zelení jako základem. Břečťan či listy kapradí jsou dobrým zeleným doplňkem. Pomocí zeleně vytvořte tvar obráceného trojúhelníku. To zaručí, že vaše aranžmá bude mít jak horizontální, tak vertikální rozměr. Nezapomeňte stonky před přidáním do vázy seříznout.
„Ústřední“ květiny vs. doplňkové květiny
Pojmem ústřední květiny se obvykle označují největší květy nebo květy s neobvyklou barvou či strukturou. Pro přirozenější vzhled se upřednostňuje jejich lichý počet. Neumisťujte tyto květiny tak, aby trčely rovně po stranách, jinak budou vypadat povadle a těžce.
Následně přidejte do aranžmá menší květiny a prvky, které vyplní okolí ústředních květin. Opět neumisťujte všechny podpůrné květiny do stran. Tvar aranžmá si můžete představit jako kopuli, aby vypadalo kompletně, musíte vyplnit všechny úhly této kopule.
Kombinujte menší květiny ve skupinách po třech nebo pěti, abyste vytvořili shluk, podobně jako je tomu v přírodě. Hotové květinové aranžmá můžete lehce postříkat vodou, abyste napodobili vzhled čerstvé rosy.
Jak vysoko mají květiny „vyčnívat z vázy“?
Obecně platí, že květiny by měly být jedenapůlkrát až dvakrát vyšší, než je výška vázy. U nádob ve tvaru mísy a malých krychlí mějte květiny ve výšce přibližně jedenapůlnásobku výšky nádoby.
Jak zabránit plesnivění květin?
Nejdůležitější věcí, kterou je třeba udělat, abyste zabránili vzniku plísní, je pravidelně měnit vodu a při každé výměně vody zastřihnout konce stonků. Nejlépe každý den nebo obden. Při prvním vložení aranžmá do vázy přidejte též výživu pro květiny.
Zdroj: flyingflowers.co.uk, flowersandkisses.com.sg, tasteofhome.com