Problém s vodou a jejím hospodařením bude stále tíživější. Věděli jste, že až dvě třetiny spotřebované vody v domácnostech protečou toaletou, sprchou a vanou? Mnohdy přitom stačí upravit některé návyky, popřípadě využít chytrých vychytávek, díky kterým snížíte spotřebu vaší vody a dosáhnete vyšších úspor.
Problematické je v tomto směru nejvíce sprchování a koupání, na které padne více než třetina spotřeby vody v domácnostech. Hned další na řadě je splachování toalety, praní prádla a úklid. Jen 3 % ze spotřebované vody využijeme k přímému užití, tedy k pití.
Sprcha místo koupele a přesný čas
Pro ušetření vody je vhodné volit sprchování před vanou po okraj napuštěnou vodou. Chcete se přesto občas vykoupat? Dejte přednost napůl napuštěné vaně. Úspory vám při sprchování zajistí také úsporné sprchové hlavice, které mají spotřebu okolo 10 litrů namísto 20-25 l, jako je tomu u běžných hlavic. Voda je totiž úspornými hlavicemi tlačena spolu se vzduchem a ze sprchy stříká v menších kapkách. Při sprchování samozřejmě hraje roli také čas. Nastavte si proto například 5 minut na sprchování, přičemž v klasické sprše vás tato doba vyjde na cca 150 Kč.
Šetrné splachování
Myslete také na splachování a vsaďte na systém dvojího splachování, u kterého si můžete vybrat, zda protečou 3 litry či 6 litrů vody. Pokud nechcete investovat do nového klozetu, pořiďte si tzv. WC stop, který se instaluje do nádržky toalety a snižuje objem splachované vody.
Jak na praní a úklid?
O spotřebu vody v domácnosti se postarají také pračky a častý úklid. Při každém praní dochází ke spotřebě až 100 l vody. Novější pračky však nabízí cykly s použitím 40-80 litry vody. Některé pračky si také prádlo zváží a odeberou jen takové množství vody, které bude potřeba. Spoří tedy vody i elektřinu.
Ušetřete s myčkou
I když kolují fámy, že myčky a jejich spotřeba vody je obrovská, spotřeba vody při ručním mytí je mnohem větší. Úspornější myčka zvládne mytí nádobí s 10-15 litry, zatímco při ručním mytí s klidem spotřebujete na 20 litrů vody. Investice do myčky se vám opravdu vyplatí, a to i s ohledem na časovou úsporu.
Čtěte také: Renovace domu či bytu: Poradíme vám, jaké investice se vyplatí nejvíc.
Vsaďte na vodovodní baterie
Těch nejvyšších úspor dosáhnete díky termostatickým bateriím, u kterých se voda nastaví ještě před spuštěním vody. Díky tomu totiž ušetříte za vodu, která by jinak zbytečně protekla, než si nastavíte teplotu ideální. Úsporu přináší také používání perlátorů, které se instalují přímo do vodovodní baterie. Ty nejlevnější pořídíte i za 25 Kč.
Autorský text