Renovace domu či bytu: Poradíme vám, jaké investice se vyplatí nejvíc

Ať už chcete svůj byt či dům prodat, zhodnotit jej nebo si vylepšit bydlení, neobejde se to bez investic. Do jakých úprav je nejlepší peníze vložit, aby se hodnota domu či bytu maximalizovala nebo aby se vám lépe bydlelo?

Přebudujte sklep

Proměna sklepa na obytný nebo skladovací prostor může zvýšit hodnotu nemovitosti či komfort vašeho bydlení podstatnou měrou. A ačkoliv se to nezdá, tato přestavba je jedním z nejméně složitých domácích vylepšení. Jedná se o takzvanou „změnu využití“, na kterou není potřeba ani stavební povolení. (Pouze v případě, že se jedná o památkově chráněnou budovu, musíte se obrátit na příslušný úřad a o možnost přestavby zažádat.)

Z garáže udělejte obytný prostor

Máte-li venku dobré parkovací místo a garáž nepotřebujete nutně pro auto, má smysl přeměnit ji na obytný prostor. Nejprve si ale musíte ověřit, zda je garáž pro přestavbu vhodná. I zde platí mnoho stavebních předpisů, aby bylo zajištěno, že klíčové oblasti (kanalizace, elektřina, stěny či střecha) budou odpovídat stanoveným parametrům.

Rozšiřte kuchyň

V typickém řadovém domě či ve dvojdomku je vedle kuchyně úzká chodba. Rozšířením kuchyně na celou šířku domu získáte cenný prostor, a můžete také zlepšit jeho rozvržení. Jednopodlažní rozšíření musí také splňovat určité limity a podmínky. Úpravy například nesmí být prováděny ve větší výšce než 4 metry a nesmí být rozsáhlejší než polovina šířky původního domu.

Čtěte také: Renovace bytu, kde se obědvá u stolu na ping pong.

Otevřete obývací prostor

Svůj domov skvěle proměníte tím, že zbouráte zeď mezi obývacím pokojem a kuchyní. Dá se to zvládnout i svépomocí, ale pokud nejste právě nadšení domácí kutilové, raději si přizvěte profesionály. Vše záleží na tom, zda je tato zeď nosná, nebo ne, takže prvním krokem je určitě nechat vše posoudit statikem. Pokud zeď půjde srazit, vznikne vám příjemný otevřený prostor a přidáte svému domovu potenciální hodnotu.

Vytvořte novou koupelnu

Nová koupelna jistě zvýší hodnotu vaší nemovitosti nebo úroveň bydlení, ale může to být drahá investice. Chcete-li cenu co nejnižší, udržte stávající rozložení. Jestliže budete pohybovat sanitárním zařízením, může to znamenat také přemístění potrubí a přívodů vody, což značně zvýší náklady. Je dobré vědět, že sanitární technika zavěšená na zdi je obecně dražší než verze umístěná na podlaze. A ušetřit můžete také výběrem koupelnové sady před nákupem jednotlivých kusů.

Využijte zahradní plochu

Pokud máte zahradu, ujistěte se, že ji využíváte co nejlépe, zejména když plánujete prodej. Terasa může transformovat zahradu na zábavný prostor, může být zastřešená a fungovat jako další místnost nebo zimní zahrada. To je velmi lákavé a příjemné pro vás i pro každého potenciálního kupce.

Nepřehlédněte: Proměna terasy: Stačilo použít červenou barvu a přidat pár rostlin.

První dojmy jsou zásadní, takže pokud prodáváte, přidejte svému domovu co nejvíce lákavých prvků. Pokud investujete, abyste zvýšili komfort svého bydlení, důkladně zvažte, co je tou nejpřitažlivější změnou a investicí právě pro vás či vaši rodinu!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Daniela Nováková
zavřít reklamu