Jak na sklizeň bylinek v průběhu léta?

Léto je obdobím, kdy je růst veškerých bylinek na vrcholu. Nejen, že hezky voní a lákají včely a motýly, současně jsou připravené ke sklizni. Víte ale, jak bylinky sklízet tak, abyste jim neublížili? Pokud ne, rádi vám dnes poradíme.

Některé bylinky potřebují naší péče více, jiné méně. Léto pak přeje druhům, jako jsou máta, rozmarýn, levandule, tymián, bazalka, dobromysl, meduňka, kopr, koriandr či majoránka. Nenáročné bylinky na péči jsou tymián s levandulí, naopak o mátu a bazalku je třeba pečovat – a to minimálně ve formě pravidelné a vydatné zálivky. Bylinky porostou, navíc budou mít svěží listy.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Chuť a vůni kávy milujeme téměř všichni. Víte, jak ji správně skladovat?

Jakmile budou bez života a uvadlé, budete vědět, že jste zalévali málo. Pokud bude vaše péče správná, odměnou vám budou voňavé a chutné bylinky, které budete moct stříhat a konzumovat. Ať už čerstvé, nebo naopak sušené.

Jak na sklizeň bazalky

Lístky bazalky můžete sklízet průběžně, až do doby, než začne rostlinka kvést. Ve chvíli, kdy odkvete, znovu obroste lístky a vy můžete vesele pokračovat ve sklizni. Bazalku můžete konzumovat čerstvou, ale také ji můžete nasušit. Případně vám doporučujeme tuto bylinku zmrazit – zachová si své aroma.

Věděli jste, že: Bazalka umí zmírnit křeče a srovnat střevní obtíže? Současně působí proti nadýmání a má protizánětlivé účinky. Pokud vás trápí problémy se spaním, můžete si z ní vytvořit odvar.

Jak na sklizeň majoránky a oregana

U oregana se sklízejí nejen lístky, ale také nezdřevnatělá nať. Doba pro sklizeň se pohybuje od jara do doby květu. Sbírat můžete také kvetoucí nať, ta se však používá k léčebným, nikoliv kuchařským účelům. Sušené oregano skladujte v suchu. Majoránka se, stejně jako oregano, sklízí také před rozkvětem. Stříhá se asi pět centimetrů nad zemí, poté znovu obroste. Další sklizeň bude možná na podzim.

Jak na sklizeň kopru a koriandru

V případě, že chcete sklízet kopr či koriandr, dělejte to před květem – v době ideální ke sklizni mají rostliny kolem 20 centimetrů. Sklízet je můžete celé, jedná se o jednoletky. Pokud je necháte odkvést, na podzim můžete sesbírat semínka, z nichž zvládnete vypěstovat nové rostliny.

Zdroj: Pexels

Léčivé bylinky rostoucí v létě

V létě nerostou jen bylinky vhodné na vaření, ale také léčivky, kterých si mnohdy ani nevšimneme. A pokud ano, považujeme je za obtěžující plevel. Víte ale, které bylinky mezi ně patří?

  • Hluchavka bílá,
  • Kokoška pastuší tobolka,
  • Lopuch větší,
  • Mateřídouška,
  • Jitrocel,
  • Měsíček lékařský,
  • Černohlávek obecný.

Tip na letní drink s bylinkou – mojito:

Léto je nejen obdobím ovoce a zeleniny, ale také grilování a dobrých drinků. I proto vám přinášíme jednoduchý recept na jeden z nejoblíbenějších letních drinků – mojito. Právě v něm můžete použít čerstvou mátu ze zahrádky. A co víc, je jen na vás, zda si uděláte alkoholickou, nebo nealkoholickou verzi.

Nepřehlédněte: Jak zchladit domácího mazlíčka v letních vedrech?

Mojito se dělá ze třtinového cukru, čerstvé máty, bílého rumu, limetky a perlivé vody. V nealkoholické variantě stačí vynechat bílý rum. Pravé kubánské mojito si připravíte takto:

  1. Do vyšší sklenice vložíte lístky máty a dvě lžíce třtinového cukru, přidejte i limetkovou šťávu.
  2. Vše důkladně promněte.
  3. Přidejte trochu perlivé vody s nadrceným ledem.
  4. Nakonec přidejte panáka kvalitního bílého rumu a opět dolijte vodou.
  5. Jako ozdobu nakonec můžete přidat mátu a plátek čerstvé limetky.

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu