Jak zchladit domácího mazlíčka v letních vedrech?

V zimě si váš mazlíček zaleze do pelíšku, případně se vyhřívá na podlaze před krbem. Co ale dělat v případě, kdy jsou venku vedra, která jsou pro psí mazlíčky nejen nepříjemná, ale především nebezpečná? My pro vás máme hned několik tipů.

Nepříjemná a tuhá zima je dávno za námi, ale spousta parných letních dní před námi. Zatímco v zimě se váš mazlíček zavrtá do pelíšku nebo vašich peřin, v létě je třeba dělat pravý opak – to znamená, že jej musíte umět zchladit. Psovi nevysvětlíte, že je pro něj celodenní běhání na slunci nebezpečné. Sami musíte vyhodnotit, kdy je čas na odpočinek. I proto vám dnes řekneme o pár vychytávkách, kterými můžete svého psa během horkého léta ochladit.

Zdroj: Freepik

Čtěte také: Tipy, díky kterým vaše pokojovky přežijí čas, kdy budete na dovolené

Pes nemůže trávit celý den na slunci

Sluneční paprsky, den strávený u vody a obloha bez mraků – na první pohled ideální den. Pro vašeho mazlíčka a zejména jeho organismus nikoliv. I z těchto důvodů byste měli vědět, jak se bránit přehřátému organismu u svého mazlíčka, ale také jak o něj pečovat, pokud se to stane.

Něco o psech a termoregulaci

Lidé se vyznačují tím, že mají jedny z nejlepších termoregulačních schopností na světě. Tím, že se potíme, se z nás odpařuje voda, která nás chladí a snižuje naši tělesnou teplotu. Ale co váš pes? Ten to má zcela jinak! Věděli jste, že má pes potní žlázy pouze na packách, jinak se nepotí? Psi se ochlazují prudkým dýcháním a odpařováním slin. Tímto sliněním však ztrácejí tekutiny, které je třeba doplnit – jinak hrozí dehydratace. O tom, jak rychle se pes přehřeje, rozhodují jeho velikost, aktivita, věk, tělesná kondice a venkovní teplota.

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Jak si doma zajistit příjemné klima i v tropických dnech?

Normální tělesná teplota u psa je 38 až 39°C – a tuto teplotu je třeba udržet. Pokud je venkovní teplota v podobných výškách, ochlazování psím dechem je méně efektivní. Když pes bude dýchat přehřátý vzduch, neochladí se. A v této chvíli je třeba začít něco dělat.

Jak předejít přehřátí psa

  • Na procházky choďte ráno a večer, kdy jsou venkovní teploty nižší. Ideálními místy jsou lesy a parky, rozhodně se vyhýbejte rozpálenému asfaltu.
  • Psovi dopřejte dostatek tekutin, vodu pravidelně měňte a doplňujte. Čerstvá voda osvěží víc než den stará.
  • Pes se může příjemně ochladit ve chvíli, kdy si lehne na studenou dlažbu, případně mu můžete koupit chladící podložku.
  • Postarejte se o to, aby měl váš mazlíček dostatek čerstvého vzduchu.
  • Nabídněte mu dostatek hraček, klidně mu kupte nějaké chladivé.
  • Psovi na zahradě dopřejte příležitost ke koupání a osvěžení.
Zdroj: Pexels

Jak poznáte přehřátého mazlíčka?

Pro psa se může stát přehřátí organismu velmi nebezpečným – i proto si dejte pozor na jeho příznaky. Přehřátý pes dýchá velmi rychle s vyplazeným jazykem a je unavený na první pohled. Přehřátý pes má suchý čumák nebo extrémně sliní. Je neklidný, dezorientovaný, má skelný pohled. Může se dostavit také zvracení. 

V případě, že u svého psa tyto příznaky zpozorujete (pozor, pokud bude zvracet, vyhledejte veterináře), začněte se aktivně starat o snížení jeho tělesné teploty. Psa přeneste na chladné místo, ideálně na dlažbu či ochlazovací podložku. Tlapky mu ochlazujte namočeným ručníkem, případně použijte rozprašovač na vodu. Nabízejte mu tekutiny v malých dávkách. Rozhodně jej nesprchujte ledovou vodou. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu