Při úklidu kuchyně je snadné přehlédnout dvířka kuchyňské linky. Zejména nánosy tuku z vaření a také naše mastné ruce však mohou způsobit, že kuchyňské skříňky budou vypadat matně a budou lepkavé na dotek. Jak jim opět navrátit jejich čistotu?
Než začnete
Než se pustíte do boje s mastnotou, zjistěte, z jakého materiálu jsou vaše skříňky vyrobeny. Ne všechny čisticí prostředky, je totiž vhodné používat na všechny povrchy.
Dřevěné kuchyňské skříňky se liší výrobou a různými povrchovými úpravami, proto je velmi důležité, abyste se před čištěním skříněk seznámili s pokyny výrobce. Dřevěné skříňky vyžadují péči též po vyčištění. Zvažte použití ochranných přípravků obsahujících včelí vosk, který nejen zabrání vysychání dřeva, ale odpuzuje i kuchyňskou mastnotu.
Při čištění lakovaných skříněk nanášejte čisticí prostředek na hadřík, nestříkejte ho přímo na skříňky. Lakované povrchy nemají rády přesycení vlhkostí. K odmašťování laminátových skříní též nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo drátěnky, protože mohou poškrábat povrchovou úpravu.
Skleněné výplně jsou obvykle zabudovány do jiného materiálu, například do lakovaného dřeva nebo laminátu, proto je důležité používat čisticí prostředek, který je bezpečný jak pro sklo, tak pro materiál skříňky, případně dva různé prostředky.
Správný postup čistění
- Odmaštění čel skříněk – naneste vybraný odmašťovací prostředek na utěrku z mikrovlákna. Postupujte shora dolů a otřete přední stranu dvířek, abyste odstranili lepivý film mastnoty. Pokud mají kuchyňské skříňky skleněné panely, očistěte přední stranu i vnitřní stranu skla.
- Odmaštění okrajů skříněk – po odmaštění čelních ploch dvířka otevřete. Stejným hadříkem s čisticím prostředkem otřete horní, boční a spodní hrany dvířek.
- Odmaštění rámu skříněk – dveře skříněk nechte otevřené a stejným způsobem otřete rám kolem dvířek skříněk.
Odstranění mastnoty pomocí bílého octa
Bílý ocet je přírodní čisticí prostředek, který má díky své kyselosti vynikající odmašťovací vlastnosti. V lahvi s rozprašovačem smíchejte ocet a teplou vodu v poměru jedna ku jedné. Roztok nastříkejte přímo na kuchyňské skříňky a nechte několik minut působit.
Poté skříňky otřete hadříkem navlhčeným v teplé vodě a nakonec je osušte suchým hadříkem. Odolné skvrny mohou vyžadovat trochu více péče. Vytvořte pastu z octa a soli a poté skvrny vydrhněte starým zubním kartáčkem.
Odstranění mastnoty pomocí saponátu na nádobí
Do lavoru s teplou vodou přidejte několik kapek saponátu na mytí nádobí. Ponořte do vody měkkou houbičku, pořádně ji vyždímejte a pusťte se do čištění. Pokud se potýkáte s odolnou mastnou skvrnou, naneste malé množství saponátu přímo na houbičku a znovu přetřete. Houbičku opláchněte a opakujte, dokud neodstraníte všechny mastné skvrny. Na závěr kuchyňské skříňky otřete suchým hadříkem.
Odstranění mastnoty pomocí jedlé sody a citronu
Jedlá soda a citron jsou „hrdiny“ mezi přírodními čisticími prostředky, lze je doporučit i v případě odolných silných vrstev mastnoty v kuchyni. Vytvořte čisticí roztok smícháním teplé vody s jedlou sodou v poměru dvě ku jedné a přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z jednoho citronu. Směs přelijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na kuchyňské skříňky.
Nechte působit 2-3 minuty a poté měkkou houbičkou jemně vydrhněte mastnotu. Houbičku opláchněte a podle potřeby opakujte. Následně otřete vlhkým hadříkem a poté vyleštěte čistým hadříkem do sucha.
Pokud jde o komerční prostředky, za nejlepší odmašťovače jsou obvykle považovány ty na bázi čpavku a citrusových olejů.
Jak často čistit kuchyňské skříňky
- Denně – pokud se vám při vaření rozstříkne nebo rozlije jídlo, je nejlepší co nejdříve nepořádek setřít vlhkým hadříkem se saponátem na nádobí. Při vaření si též pravidelně myjte ruce, zabráníte tak přenosu mastnoty z rukou na dvířka skříněk.
- Jednou týdně – pro rychlou údržbu můžete jednou týdně otřít vnější stranu skříněk vybraným čisticím prostředkem.
- Dvakrát ročně – jednou za čas je vhodné kuchyňské skříňky důkladně vyčistit, což znamená vše vyjmout a vyčistit každou skříňku zvenku i zevnitř. Nezapomeňte vyčistit též veškeré kování, drážky nebo obložení, kde se může usazovat prach a mastnota. Pokud se hadřík nedostane do malých štěrbin, použijte malý kartáček nebo kartáček na zuby a jemně oblast vydrhněte.
Zdroj: thekitchn.com, familyhandyman.com, goodhousekeeping.com