Jak odstranit opalovací krém z oblečení? Na pláži použijte písek!

Většina z nás během léta chrání svou pokožku před slunečními paprsky pomocí opalovacích krémů. Občas se ale stane, že kromě naší kůže se krém ocitne i na našem oblečení. To, co zpočátku nevypadá jako větší problém, může bohužel poměrně snadno skončit jako nevzhledná rezavá až hnědá skvrna. Jak je to možné?

Pozor na tvrdou vodu

Většina opalovacích krémů není jen mastná, ale obsahuje též chemickou látku zvanou avobenzon, která nepříznivě reaguje s tvrdou vodou. Výsledkem jsou právě ony rezavě hnědé skvrny, které se obtížně odstraňují. Závažnost problému závisí na typu vláken v oděvu, například syntetická vlákna se barví snadněji než bavlna, a na tvrdosti vody.

Pokud víte, že máte doma tvrdou vodu, vyplatí se přidat do pračky změkčovač vody nebo oděv vyprat ručně v ohřáté destilované vodě. Naopak se vyhněte chlorovým bělidlům, která mohou problém ještě zhoršit.

V neposlední řadě po vyprání nezapomeňte znečištěné místo zkontrolovat, než oděv vložíte do sušičky. Vysoká teplota může případné další odstraňování skvrny ztížit.

Proč neodstřihávat cedulky  

Než se pokusíte skvrnu od opalovacího krému odstranit, zkontrolujte cedulku s pracími symboly. Pokud je na ní uvedeno, že se oděv má čistit pouze chemicky, je nejlepší zamířit rovnou do čistírny. V čistírně na danou skvrnu nezapomeňte upozornit. Jak odstranit skvrny z pratelných tkanin?

Žena si nanáší opalovací krém na ruku.
zdroj: unsplash.com

Nepodceňujte přípravu

Místo potřísněné opalovacím krémem nejprve ošetřete přípravkem na odstraňování skvrn, saponátem na nádobí nebo malým množstvím tekutého pracího prostředku. Odstraňovač skvrn, jar nebo prací prostředek zapracujte do skvrny pomocí prstů nebo kartáčkem s měkkými štětinami a nechte působit alespoň 15 minut.

Následně přidejte do pračky běžný prací prostředek a vyperte oděv v nejteplejší možné vodě. Pokud je skvrna přítomna i po vyprání, vyperte oděv znovu za použití odstraňovače rzi.

Pomozte si tím, co máte po ruce

Pokud nemůžete skvrnu od opalovacího krému vyčistit hned, odstraňte alespoň nějakou tupou hranou všechny zbytky krému a posypejte skvrnu mastkem, kukuřičným škrobem, jedlou sodou nebo, pokud jste na pláži, pískem.

Nepoužívejte hadřík, protože tím mastnotu pouze zatlačíte hlouběji do vláken. Než skvrnu vykartáčujete, nechte písek či další prostředky alespoň 15 minut působit. To pomůže absorbovat mastnotu, dokud nebudete moci oděv řádně vyprat.

Nejlepším způsobem, jak zabránit vzniku skvrn, je samozřejmě nechat nově nanesený opalovací krém před oblékáním zcela zaschnout a při opětovném nanášení krému se vyhnout oblasti rukávů a výstřihu.

Zdroj: cleanmyspace.com, hg.eu

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu