Jak odstranit skvrny od čaje či kávy z jakékoli tkaniny?

S příchodem chladného a sychravého počasí většina z nás ráda sáhne po šálku hřejivého nápoje. Stačí si s ním sednout do křesla či na gauč a vychutnat si jeho teplo a lahodnou chuť. Bohužel někdy stačí malá nepozornost a šálek se převrhne na koberec nebo nám naše oblíbené tričko znečistí kapka, která nepozorovaně stekla z hrnečku. Jak si se skvrnami od kávy či čaje poradit?

Skvrny od čaje

Obecně platí, že skvrny od čaje se neodstraňují snadno. Pokud jste milovníky černého nebo zeleného čaje, víte, o čem mluvíme. Vysoký obsah taninu totiž způsobuje, že se čajové skvrny odstraňují ještě obtížněji než skvrny od kávy. Nejlepším způsobem, jak zajistit odstranění skvrny, je řešit problém co nejdříve, protože čím déle necháte skvrnu na koberci, oblečení či gauči „ležet“, tím náročnější bude její odstranění.

Jak odstranit skvrny od čaje z oblečení

Existuje celá řada technik, nejběžnější je samozřejmě použití odstraňovače skvrn. Pokud je na oděvu uvedeno, že se může čistit pouze chemicky, odneste jej co nejdříve do čistírny. Co dalšího vám se skvrnou může pomoci?

Začněte tím, že oděv otočíte naruby. Následně skvrnu opláchněte studenou vodou, naneste na skvrnu tekutý prací prostředek a nechte jej působit alespoň pět minut. Pokud je skvrna již zaschlá, naneste prací prostředek a oděv na 30 minut namočte do studené vody. Pokud skvrna nezmizela, vetřete další prací prostředek pomocí jemného kartáčku a namočte potřísněné místo na dalších 10 až 15 minut do teplé vody.

Kromě pracího prostředku můžete použít též jedlou sodu. Tato metoda se často doporučuje na skvrny na bílém oblečení. Jedlá soda absorbuje čaj a vytáhne hnědou barvu z látky. Jestliže je skvrna ještě mokrá, naneste jedlou sodu přímo na ni. Nechte směs působit dvanáct hodin a poté ji seškrábněte. Jakmile skvrna zesvětlí, můžete oděv vyprat v pračce.

Jak odstranit skvrny od čaje z koberců a čalounění

Při potřísnění koberce nebo čalouněného nábytku čajem není hned nutné spěchat do obchodu pro speciální čisticí prostředek. Smíchejte jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí, jednu polévkovou lžíci octa a dva šálky studené vody. Čistým hadříkem naneste vzniklý čisticí roztok na skvrnu, dokud se nenasytí. Pokračujte v roztírání, dokud se přebytečná tekutina zcela nevstřebá.

Poté místo třete pomocí houbičky nebo nového čistého hadříku namočeného ve studené vodě, abyste odstranily zbytky. Na závěr skvrnu osušte suchým hadříkem nebo ručníkem.

Skvrny od kávy na bílé látce.
zdroj: freepik.com

Skvrny od kávy

Opět začněte tím nejjednodušším řešením – namočením oblečení do studené vody. V případě, že toto nepomůže, přejděte k čisticím prostředkům, jako je prací prášek a odstraňovač skvrn. I v tomto případě platí, že rychlost vašeho jednání může mít velký vliv na to, jak snadno se skvrna odstraní.

Z chemického hlediska spočívá proces odstraňování skvrn v rozpouštění hnědých kávových tříslovin ve velkém množství vody a jejich vyplavování z látky. Tyto třísloviny se obecně neváží pevně na vlákna tkaniny, takže jejich odstranění není obtížné, i když je skvrna zjevně zaschlá. U starších skvrn obvykle stačí jemné rozpouštědlo, jako je prostředek na mytí nádobí nebo ocet, aby se třísloviny mobilizovaly a mohly být vypláchnuty.

Jak odstranit skvrny od kávy z přírodních materiálů

V případě čerstvé skvrny opláchněte rubovou stranu tkaniny studenou vodou, v oplachování pokračujte až do okamžiku, dokud nebude vytékající voda zcela čirá. Pokud se skvrna zcela neodstraní nebo je skvrna již zaschlá, přejděte k dalšímu kroku.

Do skvrny od kávy vetřete tekutý prací prostředek a nechejte pět minut působit. Můžete nechat působit i déle, ale nenechávejte potřísněné místo zaschnout. V případě starých skvrn budete muset oblečení po vetření tekutého pracího prostředku namočit do vody. Každých pět minut jemně promněte potřísněnou látku mezi prsty, aby se skvrna uvolnila.

Po třiceti minutách namáčení ve studené vodě místo zkontrolujte. Pokud skvrna zůstává, zkuste ji namočit na patnáct minut do teplé vody. Je-li i poté skvrna stále přítomna, smíchejte trochu práškového pracího prostředku se stejným dílem bílého octa a vody a vytvořte pastu. Pastu nejprve vyzkoušejte, abyste se ujistili, že nepoškodí tkaninu. Skvrnu vydrhněte jemným kartáčkem a tkaninu důkladně opláchněte.

Jak odstranit skvrny od kávy ze syntetických materiálů

Syntetické tkaniny jsou často odolnější, a proto čistí snadněji než přírodní tkaniny, jako je například bavlna nebo len. I v tomto případě je ale důležité řešit skvrnu co nejrychleji, protože čerstvé skvrny, které jsou ještě vlhké, se odstraňují podstatně snadněji než zaschlé skvrny.

Potřísněné místo nejprve očistěte čistým suchým hadříkem. Hadříky podle potřeby vyměňujte a silně na ně tlačte, dokud nebude potřísněná tkanina co nejsušší. Poté připravte čisticí roztok z šálku teplé vody, půl čajové lžičky prostředku na mytí nádobí a jedné polévkové lžíce bílého octa. Tkaninu do této směsi namočte na patnáct minut a poté ji opláchněte.

Zdroj: simply-laundry.com, goodhousekeeping.com, bhg.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu