Jak odstranit skvrny od potu z vaší oblíbené kšiltovky nebo slaměného klobouku?

Máte oblíbenou kšiltovku, slaměný klobouk nebo jakoukoli jinou pokrývku hlavy? Pak jistě víte, pot je v letních měsících jejich velkým nepřítelem. Stačí ale několik jednoduchých „pomůcek“ a váš klobouk bude zase jako nový.

Několik obecných rad na začátek

Důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je materiál, ze kterého je vaše pokrývka hlavy vyrobena. Existuje ale též několik obecných doporučení, která se vyplatí mít vždy na paměti.

  • Nečekejte, skvrny samy nezmizí.
  • Nepoužívejte drsné čisticí prostředky.
  • Klobouky a čepice, které nelze prát v pračce, příliš nenamáčejte, jinak ztratí svůj tvar.

Jak odstranit skvrny z látkového klobouku či kšiltovky

Nejprve vaši pokrývku hlavy předčistěte. Místa znečištěná od potu ošetřete odstraňovačem skvrn na bázi enzymů nebo malým množstvím pracího prostředku.

Odstraňovač skvrn nebo prací prostředek zapracujte do znečištěných míst pomocí kartáče s měkkými štětinami a nechte alespoň 15 minut působit. Některé klobouky lze prát v pračce, ale většina z nich vydrží déle, pokud je budete prát v ruce.

Následně v lavoru nebo umyvadle smíchejte roztok teplé vody a jemného pracího prostředku. Pokrývku hlavy v mýdlové vodě ručně properte. Silně znečištěná místa znovu jemně vydrhněte kartáčem s měkkými štětinami.

Poté nechte pokrývku hlavy alespoň 10 minut máčet. Vyměňte vodu za čistou a čepici či klobouk důkladně vymáchejte.

Na závěr jemným ždímáním odstraňte přebytečnou vodu. Pokrývku hlavy vytvarujte do požadovaného tvaru a nechte uschnout. Vyhněte se nadměrnému ždímání, aby klobouk lépe držel tvar.

Dvojice s kšiltovkou na hlavě.
zdroj: freepik.com

Jak odstranit skvrny ze slaměného klobouku

V tomto případě záleží na barvě slámy, ze které je vaše pokrývka hlavy vyrobena. Pokud je váš klobouk vyroben ze světlé slámy, smíchejte jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku a jednu polévkovou lžíci teplé vody. Jestliže je klobouk z tmavě zbarvené slámy, smíchejte půl čajové lžičky čpavku a čtvrt šálku teplé vody.

Do roztoku namočte kartáček s měkkými štětinami a poté začněte čistit. Postupujte pomalu, vždy jen jeden až dva centimetry. Každé čerstvě vyčištěné místo otřete bílou bavlněnou utěrkou navlhčenou ve vodě. Následně nechte slaměný klobouk zcela uschnout na vzduchu.

Jak odstranit skvrny z koženého klobouku

Pokud se na klobouku z vyčiněné kůže objeví skvrny od potu, postupujte podle pokynů na etiketě a vždy použijte čisticí prostředek určený na kůži. Proces čištění dokončete použitím kondicionéru na kožené výrobky, který pomůže udržet kůži měkkou a pružnou.

Jak odstranit skvrny ze semišového klobouku

Klíčem k udržení čistoty semišových pokrývek hlavy je prevence. Po každém nošení klobouk vykartáčujte kartáčem na semiš. Rovněž otočte potní pásek dolů, aby uschnul na vzduchu, zabráníte tak vzniku skvrn na klobouku.

Viditelné skvrny posypte kukuřičným škrobem, který absorbuje tělesné oleje. Nechte působit alespoň čtyři hodiny a poté jej vykartáčujte kartáčem na semiš.

Jak odstranit skvrny z potního pásku

Pokud máte znečištěn pouze potní pásek klobouku či čepice, je čištění snazší. Důležité ale je jednat rychle. Potní pásek slouží k zachycení potu a tělesných nečistot dříve, než se dostanou na vlastní pokrývku hlavy. Pravidelné čištění je tak základ.

Máte-li potní pásek vyrobený z textilie, připravte si roztok teplé vody a několika kapek jemného pracího prostředku. Potní pásek sklopte dolů a do směsi namočte kartáček s měkkými štětinami, případně i starý zubní kartáček.

Pásek pomalu drhněte, abyste odstranili skvrny a nečistoty. Poté ho otřete čistým bílým hadříkem namočeným ve vodě, abyste odstranili zbytky pracího prášku. Následně nechte potní pásek sklopený dolů, dokud na vzduchu neuschne.

Jestliže je váš potní pásek kožený, začněte tím, že ho sklopíte dolů. Podle pokynů na štítku následně použijte k odstranění skvrn čisticí prostředek na kůži. Poté nechte pásek uschnout na vzduchu, když je suchý, ošetřete ho kondicionérem na kožené výrobky, aby zůstal pružný. Když přípravek zcela zaschne, pásek můžete otočit zpět do klobouku.

Zdroj: cleanmyspace.com, sweatblock.com, familyhandyman.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu