V supermarketu běžně seženete všechny čerstvé bylinky, na které si jen vzpomenete. Kupovat je můžete rovnou v květináčích, kde jsou určeny k využití v kuchyni. Víte ale, že i tyto bylinky, které běžně do týdne zvadnou, můžete pěstovat i nadále? Poradíme vám, jak na pěstování bylinek zakoupených v supermarketu.
Bylinky, které koupíte v supermarketu, jsou určené k přímé spotřebě. Pokud je chcete zachránit a v jejich pěstování pokračovat, musíte je co nejdříve přesadit – a hlavně je opatrně aklimatizovat. Dnes vám poradíme, jak na to.
Čtěte také: Alergie postihují nejen nás, ale také naše čtyřnohé mazlíčky. Jak poznat, že váš pes trpí alergií?
Bylinky, které si koupíte v supermarketu, jsou skladovány v umělém světle, v plastových foliích. Je tedy jasné, že se jim nebude dařit stejně jako rostlinkám pěstovaným u zahradníka. Tyto bylinky navíc nemají dostatek vláhy, v obchodu s nimi zacházejí jako s ostatním zbožím. Toto chování pak objevíte u vás doma – bylinka neroste, ale postupně vadne a hnije. Pokud chcete pěstovat bylinky v klidu a bez komplikací, vyrazte na nákup do zahradnictví. Tam se bylinky skladují vhodným způsobem a bude se jim dařit i u vás.
Jak se pěstují bylinky určené do supermarketu?
Pěstování bylinek, které se hodí jen k přímé spotřebě, je jednoduché. Obchodníci chtějí vydělat co nejvíce peněz, proto pěstují ve velkém. Pak se stane, že v jednom malém plastovém květináči najdete více malých rostlinek, které mezi sebou soutěží o to, která vyroste. Takové rostlinky však vrzy vyčerpají z hlíny veškeré živiny, a proto rostlinky za chvíli odumírají. Nemluvě o převozu do obchodů a skladování v nich.
Jak se chovat k bylinkám ze supermarketu?
Z květináče sundejte po příchodu domů obal, podložte jej podšálkem a rostlinku důkladně zalijte vodou. Vzhledem k tomu, že se většina bylinek pěstuje v opravdu malých květináčích, kde je substrát prorostlý kořeny, je třeba dopřát jim trochu víc prostoru. Nejvíce jim pomůže, když je přesadíte do rozměrnější nádoby s čerstvým substrátem – použijte kvalitní, v němž je i příměs jílu.
Nepřehlédněte: Co byste si měli promyslet před výběrem venkovního schodiště?
Malý květináček nahraďte větším, případně použijte truhlík. V truhlíku můžete rostliny seřezávat postupně, takže se vám bude dařit pěstovat rostliny do požadované výšky. Vzhledem k tomu, že se v obchodech bylinky nacházejí v tmavých regálech, je třeba vystavovat je sluníčku postupně. Nejdříve je dejte na stůl, za týden na parapet, později třeba na zahradu či balkon.
Jak na zalévání bylinek?
Zpočátku bude potřeba, abyste bylinky zalévali tak, aby substrát nebyl nikdy úplně suchý. Konkrétní množství vody však závisí na konkrétní rostlince. Pozorujte, jak se chovají. Pokud mají unavené a zvadlé listy, potřebují vodu. Věděli jste, že máta potřebuje každodenní zalévání? Každé tři týdny vás pak potěší novými lístky.
Pokud máte tu možnost, bylinky pěstujte venku, kde jim bude mnohem lépe než v domě. Přes zimu je umístěte na světlé místo, ideálně u okna. Bylinky tak budete mít k dispozici celý rok. Nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování, ideální je dávka krystalického hnojiva s vyšším obsahem dusíku každé dva týdny. Většina bylinek patří k trvalkám, vhodná péče jim tudíž výrazně prodlouží jejich život. Pouze bazalka a majoránka vám vydrží jeden rok, další rok budete muset zasadit nové.
Autorský text