Jak pěstovat mátu? Tato vonná bylinka je oblíbená nejenom v kuchyni

Máta je trvalou invazivní bylinkou s velkým kořenovým systémem, což jí pomáhá v dobrém růstu. Díky tomu je možné pěstování nejenom v květináčích, ale také venku na záhonech. Vy byste se ale vždy měli rozhodnou pro nádobu a nejlépe s průměrem alespoň 30 centimetrů. I když bude sazenice ze začátku malá, postupem času se rozroste. Přesazování pak mátě nedělá vůbec dobře.

Jak mátu zasadit?

Pěstování máty ze semínek nestojí ani za řeč, protože růst rostlinky obstojné velikosti by trval velice dlouho. Sazenice jsou naopak velmi dostupné a nikterak drahé, takže si je může dovolit každý z vás. Navíc vám stačí pořídit si pouze jednu rostlinku, protože ta plně uspokojí vaši poptávku. Výhodou je, že se máta dokáže i sama velice dobře šířit, takže si plně vystačíte pouze s jednou sazenicí. Kořeny zakraťte na 5 centimetrů a sazenici položte na kvalitní kompost.

Jak se o mátu starat?

Každé jaro by měla u rostlinky máty nastat očista. Měli byste odstranit veškeré odumřelé výhonky, které pouze zatěžují bylinku. V polovině léta pak čeká mátu ještě další očista a také postřik proti plísním a dalším chorobám. Pokud budete listy pravidelně sbírat, podpoříte tím samotný růst, takže bude máta ještě více plodit. Je potřeba ji denně zalívat, protože tato rostlinka opravdu nemá ráda sucho.

Kde se dá máta použít?

Určitě jste s v poslední době dostali chuť na lahodné mojito, které je nejenom v letním období velice osvěžujícím nápojem. Právě máta je totiž základní surovinou, bez níž se tento drink skutečně neobejde. Nemusíte se ale omezovat pouze na nápoje, protože máta funguje výborně i s uvařenými bramborami. Našli byste i další recepty, do nichž máta dodává jedinečné aroma.

Jak pěstovat mátu? Tato vonná bylinka je oblíbená nejenom v kuchyni Pokud si chcete připravit domácí mojito, pak není nic jednoduššího než vypěstovat vlastní rostlinku máty. Není na tom nic složitého, takže to zvládne každý z vás.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu