Jak provonět svůj domov pomocí katalytické lampy nebo difuzéru?

V první části našeho článku o tom, jak provonět svůj domov, jste se dozvěděli, co je třeba udělat před tím, než svůj domov vůním otevřete. Také jsme vás seznámili se základními typy vůní a tím, kde je můžete použít. A dnes vám řekneme o konkrétních způsobech, jak provonět svůj domov. Protože je mnohem víc způsobů, než jsou jen svíčky.

Použijte přírodní vůně

Nechce se vám investovat do vonných svíček, aromalamp, difuzérů, ani dalších „věciček“? Žádný problém. Existuje mnoho způsobů, jak můžete provonět svůj domov i bez nich. Domov můžete provonět tak, že povaříte skořici, hřebíček a badyán. Nebo můžete upéct cukroví. Hezky voní také pomeranč, do kterého zapícháte hřebíček. Na topení můžete dát usušit plátky pomerančů, citronu či jablíčka. Hezky vonět bude také vanilka, skořice či jehličí. To samé platí o bylinkách.

Pokud se už rozhodnete pro kupované vůně, vyhýbejte se tomu, aby měly ve svém složení formaldehyd, styren, xylen, toluen nebo benzen. Dávejte přednost výrobkům s přírodním složením.

Zdroj: unsplash.com

Čtěte také: Jak provonět svůj domov, abychom se psychicky i fyzicky cítili skvěle?

Vonné svíčky

Jde o nejoblíbenější a nejjednodušší způsob, jak provonět svůj domov. Na trhu si můžete vybírat svíčky různých barev, velikostí, ale i tvarů a vůní. Pokud vám navíc záleží na životním prostředí, nebo patříte k veganům, oceníte svíčky vyrobené ze sójového vosku.

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky můžete sehnat v nejrůznějších vůních – ne každému však vyhovují, protože jsou opravdu silné. Kromě tyčinek budete potřebovat také stojan, do kterého se tyčinky tenčím koncem zapíchnou. Do stojanu pak odpadává popel. Tyčinka se zapálí, nechá se chvíli hořet, poté se sfoukne. Tyčinka by měla jen doutnat, neměla by se rozhořet.

Zdroj: unsplash.com

Aromalampa

Aromalampa je nestárnoucí klasika, z níž se voňavá esence uvolňuje do vzduchu po zahřátí. Skládá se z části, kam se vkládá čajová svíčka. A z části, kam se nalije voda s kapkou esenciálního oleje. Po zapálení svíčky se olej začne zahřívat a vypařovat – váš dům tak bude krásně vonět. Výhodou aromalampy je velké množství olejů, které si můžete koupit. Najdete jak oleje květinové, tak i citrusové, kořeněné či dřevité.

Nepřehlédněte: Jak připravit zahradu na zimu snadno a rychle

Katalytická lampa

Katalytická lampa je složena z nádoby s voňavou esencí, plus z kamene s knotem. Kámen se zapálí a poté, co bude zahřátý na určitou teplotu, sám od sebe zhasne – v tuto chvíli se začne uvolňovat esence v nádobě. Do této nádoby však volte esence přímo do ní určené, protože ne každá je k tomuto způsobu použití vhodná. Katalytická lampa je dražší záležitostí, ale kromě provonění vašeho domova také pročistí vzduch a zlikviduje viry a bakterie.

Zdroj: unsplash.com

Difuzér

Na trhu můžeme rozlišovat dva typy difuzérů. První z nich je tvořen skleničkou, která obsahuje voňavou tekutinu. Z této skleničky vychází ratanové nebo bambusové tyčinky, které nasáknou vůní a následně ji šíří do prostoru. Čím víc tyčinek, tím silnější vůně bude. Poté je zde také elektrický difuzér, který bude do prostoru v nastavených intervalech vstřikovat vonící mlhu. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu