Jak provonět svůj domov, abychom se psychicky i fyzicky cítili skvěle?

Každý si pod pojmem dokonalý a sladký domov představí něco jiného. Vždy se však můžeme shodnout na tom, že nejlépe působí uklizený domov, který navíc hezky voní. Právě příjemné vůně jsou tím, co má pozitivní vliv na naši psychiku, často pak i na to, jak se cítíme po fyzické stránce. I proto se s námi dnes podívejte na první část článku o tom, jak provonět svůj domov.

Když vůně nestačí

Pokud je váš domov jinak hezky čistý, je vůně jen příjemným doplňkem, který váš domov oživí. Jestli se ale v některé části svého domova potýkáte s výskytem nepříjemného pachu, pouhé provonění domácnosti vám stačit nebude. Každá vůně by pach totiž překryla pouze krátkodobě, nemluvě o možnosti nepříjemného promíchání pachu s vůní, kdy může být výsledkem ještě horší zápach než předtím. Velmi často stačí jen odstranit zdroj zápachu. Vyneste plný odpadkový koš, vyčistěte zanesené odpady. Pokud jde zápach od koberce nebo pohovky, může vám pomoci jedlá soda. V případě boje se zápachem z cigaret vám může pomoci ocet. Pachu po vaření se zbavíte povařením vody s citronem či pomerančem se skořicí či tymiánem.

Čtěte také: Byt, ve kterém se budete cítit jako celebrita

Jak provonět svůj domov

S pomocí vhodně zvolené vůně můžete ve svém domově navodit příjemnou atmosféru. Aromaterapie má pozitivní vliv na naši psychiku, ale také na naši fyzickou stránku. Některé vůně mohou povzbudit chuť k jídlu, další vám mohou nabít energií. Dnes se spolu podíváme na nejoblíbenější vůně. V další části článku se můžete těšit na konkrétní způsoby, jak provonět svůj domov.

pexels.com

Ovocné vůně

Ovocné vůně jsou příjemné a svěží, jejich mocí je nabít nás pozitivní náladou a dodat nám energii. Ačkoliv nejde o příliš silné vůně, vydrží vonět docela dlouhou dobu. Jejich použití je vhodné zejména v předsíni, kde se nadechnete hned při vstupu domů. Ovocné vůně jsou velmi originální a mohou vám připomínat slunečné léto. Oblíbená je vůně jablek, višně, ale také granátového jablka.

Citrusové vůně

Oproti klasickým ovocným vůním, jsou ty citrusové poměrně odlišné. Jde o energické a svěží vůně, které nás spolehlivě nakopnou a nabudí do nového dne. Vzhledem k tomu, že jde o silné vůně, nemusí sedět všem. Kromě citronu a pomeranče jde o vůni citronely, která skvěle funguje jako odpuzovač hmyzu. Můžeme sem však zařadit i mátovou vůni, či eukalyptus. Nejedná se o citrusy, ale také vás příjemně proberou.

Nepřehlédněte: Vyšší cena nemusí automaticky znamenat vyšší kvalitu. Jak zjistit, jestli je nábytek kvalitní?

Květinové vůně

Některé květinové vůně jsou silnější, jiné zase slabší. Květinové vůně jsou jemné a uklidňující, navodí ve vás pocit relaxace a pomohou vám s usínáním. Sami musíte zjistit, která vůně pro vás bude ideální. Pokud bude vůně příliš silná, může vás bolet hlava. Oblíbená je levandule či růže. Uklidňující může být také bylinka – meduňka či rozmarýn.

Zdroj: pixabay.com

Kořeněné vůně

Kořeněné vůně jsou často silné a velmi intenzivní, nemusí sednout každému. Jsou vhodné k použití během podzimních nebo zimních večerů. Uklidní vás, budete se cítit v bezpečí a „útulně“. Mezi oblíbené kořeněné vůně patří vanilka, skořice či hřebíček.

Dřevité vůně

I dřevité vůně jsou velmi silné a aromatické. Vyzkoušejte je raději po menších dávkách. Dřevitá vůně vás uklidní a budete se při ní lépe koncentrovat. Proto je můžete použít i v pracovně. Oblíbené jsou vůně cedrového nebo smrkového dřeva, dále pak santalové dřevo či borovice. Budete se cítit jako v přírodě. 

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
Tagy:
zavřít reklamu