Jak se můžete zabydlet za pár korun?

Stěhujete se do svého prvního bytu? Nebo jste se rozhodli do menší rekonstrukce, ale nemáte peněz nazbyt? V tom případě pro vás máme hned několik tipů na to, jak si můžete svůj byt zútulnit. Rychle a levně. Jdete do toho s námi?

Každé bydlení by mělo být hezké natolik, abychom se v něm cítili příjemně. O tom ví své například seveřané, kteří svůj koncept hygge života rozšířili do celého světa. Jde o způsob života a uvažování, který nám ukazuje, jak udělat svůj život šťastnějším. Mnohdy stačí ke spokojenosti jen pár detailů. Kromě pozitivní mysli a pocitu „útulna“, je to právě i pohodové bydlení, v němž se budeme cítit jako v bavlnce.

Jaký styl se vám líbí?

Ze všeho nejdříve se rozhodněte, jaký styl bydlení je tím pravým pro vás. Zatímco někdo miluje minimalismus, jiný dá přednost retro bydlení plnému dobových dekorací. V současnosti je tolik možností a trendů, že je jisté, že se vám povede najít to, co se vám bude líbit. Když se budete stěhovat do nového bytu, určete si styl, v němž budete vše zařizovat. Váš byt tak nebude vypadat nesourodě a chaoticky. Také se podívejte, zda by se vám něco z vašeho starého bytu nehodilo i ve vašem novém. Některý nábytek stačí natřít jinou barvou, křeslo lze přečalounit. Jde o levnější varianty, než kupovat vše nové.

Zdroj: unsplash.com

Čtěte také: Jak se v zimě správně starat o svého čtyřnohého mazlíčka

Vymalujte

Nestěhujete se do novostavby, ale na místo, kde před vámi již někdo bydlel? Pak se zaměřte na důkladnou očistu. Vydrhněte podlahy, ale také celou koupelnu. Podívejte se, co je třeba opravit nebo vymalovat. Vyhnete se tak problémům v budoucnu, kdy se fleků na stěně v kuchyni všimnete až ve chvíli, kdy budete mít vše zařízené. Výmalba je základem každého zabydlování.

Pokud si nejste jisti odstínem, v němž chcete vymalovat, chybu neuděláte jak bílou výmalbou, tak ani neutrálními tóny, jakou jsou barva smetany, cappuccina, okru. Hezky vypadá také světle šedá barva. Neutrální podklad se skvěle kombinuje s výraznějšími doplňky. Jejich barvu pak můžete měnit dle nálady, narozdíl od výmalby, kterou měnit každý měsíc jistě nechcete. Použít můžete také tapety, které dodají prostoru na pocitu luxusu.

Zdroj: unsplash.com

Co budete v bytě opravdu potřebovat?

Pokud na stěhování spěcháte, zaměřte se na to, že musíte sehnat základní vybavení do bytu, doplňky a dekorace si nechte na později. Kromě stolu se židlemi a postele budete potřebovat také lednici a pračku. Pak může následovat pohovka, police, skříně. Ač to neuslyšíte rádi, do základního nábytku vám doporučujeme investovat – pak vám vydrží i spoustu let. Nakupovat však nemusíte jen nový nábytek z obchodů, ale klidně i věci z bazaru. Dáte jim nový nátěr a mohou sloužit ještě několik let. Bazary jsou skvělou volbou i ve chvílích, kdy cíleně sháníte starší nábytek do retro interiéru.

Nepřehlédněte: Kvalitní sezení je důležité. Poradíme vám, jak vybrat jídelní židli

Textilie: levný způsob, jak oživit interiér

Každý interiérový designér vám řekne, že tím, co dokáže interiér rychle zútulnit, jsou právě textilie. Ať už jde o koberečky, závěsy, záclony, prostírání, potahy nebo polštářky – nikdy neuděláte chybu. Například u zmíněného skandinávského bydlení ze severu je kouzlo v jednoduchosti zařízení bydlení, avšak v kombinaci se spoustou textilií. Prostor působí velmi útulně, nemluvě o tom, že se zde budete cítit bezpečněji, budete cítit teplo domova.

Chybět by u vás neměla ani zrcadla, která se postarají o optické zvětšení prostoru. Pokud však neodráží nepořádek. Co se týče dekorací, vsázejte na zelené pokojové rostliny, svíčky, dózy, boxy a krabice. Vše doplňte o fotografie na stěnách.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu