S potravinovými moly se můžete ve vašem domově setkat celoročně, nejčastěji však na jaře a během léta. V domácnostech se nejčastěji vyskytují právě potravinoví moli, kteří se snadno rozšíří do mnoha potravin, především ve spíži. Jak se těchto nezvaných hostů zbavit? Vyzkoušejte těchto 5 rad.
Proberte celou spíž
Začněte tím, že proberete celou spíž a zásoby. Zaměřte se především na sypké ingredience, ty jsou pro moly učiněným rájem. Projděte především mouky, cukr, luštěniny, těstoviny, ořechy, sušené ovoce, kakao, koření i čaje, prostě vše, kde by se moli mohli ukrývat. Jakmile v potravinách uvidíte jakési pavučinky, je vhodnější se jich rychle zbavit.
Vymyjte skříňky
Dalším krokem bude vymytí skříněk ve vaší kuchyni. Ideální je potravinové skříně vyklidit zcela a vymýt. Samička mola totiž za život dokáže naklást až 700 vajíček a ty se mohou ukrývat opravdu všude. Daří se jim i v případě, máte-li skříňky vyložené papírem či tapetou. Často se skrývají i v nich.
Umístění pastí
Dalším krokem je umístění pastí, které působí také preventivně. Pasti jsou napuštěny obsahem feromonů a moli k sobě vábí a oni se na ně zachytí. Nejedná se o příliš humánní prostředek hubení molů, za to je velmi účinný. Pasti můžete do spíže umísťovat i preventivně.
Okurková plíseň řádí. Jak na prevenci a léčbu, abyste nepřišli o úrodu.
Kontrola nákupu
Vhodné je také pravidelně kontrolovat váš nákup. Kupujete-li mouku, kakao apod., potraviny si dobře zkontrolujte, než si je pustíte domů. Moly si totiž domů můžete přinést nejčastěji z obchodu.
Preventivní opatření
Ideální je sypké potraviny skladovat v dobře uzavíratelných dózách, do kterých se moli nedostanou, navíc do nich dobře uvidíte a můžete pravidelně kontrolovat, zda se moli v potravinách neukrývají.